Hamsi cep yakıyor
Av yasağının son bulmasıyla birlikte balıkçılar gözünü hamsiye dikti. Tezgahlara gelen hamsi ise 40 Türk Lirası’ndan satışa çıktı. Hamsinin fiyatı hakkında açıklamalarda bulunan Balıkçı Feridun Biztiren; “Bu sene hamsi yalan oldu. Sezon başından beri hamsinin ne tavan, ne taban fiyatını bulabildik. Ortalama 1 aydan beri devamlı buzhane hamsi satıyoruz.” dedi.
Yayın Tarihi: 05 Mart 2021, Cuma 07:00
Haberleri

Vatandaşın en çok tercih ettiği balık türleri arasında yer alan hamsi vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Sezon başından beri hamsinin az olduğunu dile getiren Balıkçı Biztiren; “Ortalama 1 aydır buzhane hamsisi satıyoruz. Taze balık yok denecek kadar az. Bu sene hamsi yalan oldu. Bizler de arıyoruz ama bir türlü bulamıyoruz. Sezon başından beri hamsinin ne tavan, ne taban fiyatını bulabildik. Ortalama 1 aydan beri devamlı buzhane hamsi satıyoruz. Kilogramı 30-35 lira civarında değişiyor. Canlı hamsi geldi ama olan biten 10 kilogram hamsi. Yetişen alır mı diyelim. Akşama kalır mı diyelim. Nasıl yapalım bilmiyoruz. Karadeniz canlı hamsisi kilogramını 40 liradan satıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Vatandaşın hamsi dışında alternatif balıklara yöneldiğini dile getiren Biztiren, vatandaşların Karadeniz Mezgit ’ine yöneldiğini belirtti.  Biztiren; “Vatandaş artık hamsiden umudunu kesti. Fakat çıkmadık candan nasıl umut kesilmiyorsa hamsiden de umudumuzu kesmedik.   Deniz bu ne zaman balık çıkar belli olmaz. Hamsi olmayınca vatandaşlar da şu anda ‘Karadeniz mezgit’ini tercih ediyor. Havyarlı balık. Mezgit balığının kıymetini bilen yarım kilo ile uğraşmıyor. Aldıklarında 5-10 kilo birden alıyor. Karadeniz mezgit’i lezzetli ve taze bir balık. Aynı zamanda mezgit balığında kılçık olmadığı için çocuklar rahatlıkla tüketebilir. Kılçık derdi olmadığı için tuzlayıp tavaya rahatlıkla yapılabilecek bir balık çeşidi. İthal uskumrular var. 10 lira tanesi. Izgarada yapıldığında lezzetli bir balık. Evde yapılacaksa fırın ve tavada pişirilebilir. Yağlı balık olduğu için yağsız tava da pişirildiğinde daha lezzetli olur.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların İthal Uskumru’yu tercih edebileceklerini söyleyen Biztiren; “Vatandaşlarımız İthal Uskumru’yu tercih ediyor. Çünkü hem ekonomik, hem lezzetli bir balık. Kişi başı bir tane balıkla karnınızı doyurabilirsiniz. Tanesi 10 Türk Lirası’ndan tezgâhımızda satılıyor.” dedi. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında