Tarihi konağın restorasyonu Ezgi Ustadan
Adını doğduğu kentten alan Edirnekâri el sanatının son ustalarından Halil Teksöz’ün yanında çalışarak ahşapla kurduğu ilişkisini genişleten Ezgi Kamar, 150 yıllık atıl durumdaki tarihi konağın restorasyonunda kereste kesiyor, iskeleye çıkıp çivi çakıyor. Bir işin cinsiyete göre belirlenmesine karşı olan Kamar, ‘erkek işi’ algısını yıkan ustalık örneği sergiliyor.
Yayın Tarihi: 05 Mart 2021, Cuma 07:00
Haberleri

Edirne’de 150 yıllık atıl durumdaki tarihi konağın ihya edilmesi için Çardak Güreş Ağası Ramazan Güven’in satın aldığı ve restorasyonu başlatılan konakta Ezgi Kamar, usta bir şekilde çalışıyor. Hiçbir işin kadına veya erkeğe ait olmadığını belirten Kamar’ı yoldan geçenler şaşkınlıkla izliyor. Üç Şerefeli Camii arkasında bulunan ve bir süre önce yangında tahrip olmasının ardından atıl duruma düşen 150 yıllık tarihi konak, kente kazandırılıyor. Bir dönemin Rum vali yardımcısının olduğu bilinen tarihi konağı Çardak Güreş Ağası ve iş insanı Ramazan Güven satın alarak, ihya çalışmalarını başlattı.

 

Ezgi’den algıları yıkan ustalık

Çıkan yangının ardından neredeyse kül olan ve harap bir hale düşen konağın yenileme çalışmalarında yerini alan Ezgi Kamar, geleneksel bir algı olan erkek işi tabirini yerinden oynattı. Aslında Müzik Öğretmeni olan Kamar, bir süredir merak saldığı Edirnekâri zanaatında kendisini geliştirirken, ahşapla kurduğu yakın ilişkisini bir adım öteye taşıdı. Kamar, restorasyonu süren konağın yapım çalışmalarında bir yandan büyük kesici aletlerle keresteleri keserken bir yandan da dış iskeleye tırmanarak keserini çiviyle buluşturuyor.

 

Ustasının yanında ustalık öğreniyor

28 yaşındaki genç kadın Kamar, Edirnekâri ustası olmak istediğini belirterek, “Her işin kendine göre zorluğu var tabi. Bu işin de kendine göre zorlukları var. Ahşapla nasıl tanıştığıma gelirsek, ben aslında Edirnekâri ustası olma yolunda ilerliyorum. Ustam ahşap konusunda gerçekten çok bilgili ve bu tarihi konağın restorasyonunu aldı. Ben de gönüllü olarak burada çalışmak istedim. Ahşapla olan ilişkimi ilerletmek ve daha çok bilgi edinmek adına buradaki çalışmalara katıldım”

“Kadın işi erkek işi diye bir şey yok”

Çevresinden gelen tepkilerin şaşırma üzerine olduğunu belirten Kamar, “Kafamda hiçbir şekilde soru işareti oluşturmadı. Çünkü ben olaya hiçbir şekilde erkek işi ya da kadın işi olarak bakmıyorum. Çevremden aldığım tepkiler daha çok şaşırma üzerine oluyor. Mesela şurada iskelenin tepesine çıktığım zaman yoldan geçenler şaşırarak bakıyorlar. Ama bence bir işi kadın işi ya da erkek işi olarak ayırmamak gerekiyor. Bir işin cinsiyete göre belirlenmesine karşıyım. İsteyen herkes, motivasyonu olan herkes her işi yapabilir” şeklinde konuştu.

 

“Her işin zorluğu var”

Yaptığın işin zorluklarından da bahseden Kamar,  “Tabi ki büyük zorlukları var. Çok dikkatli olmak gerekiyor. İskeleye tırmanırken veya kesici delici aletleri kullanırken ufacık bir yanlışlıkla parmağınızı, elinizi kesebilirsiniz o yüzden çok dikkatli olmakta fayda var. Ben burada daha çok ağaç kesiyorum. Çalışanlara yardım ediyorum. Çivi çakıyorum. Onun dışında diğer ağır işlere henüz başlamadım” ifadelerini kullandı.

 

Edirne’ye turizm katkısı

Konağın restorasyon işini üstlenen Edirnekâri ustası Halil Teksöz, konak hakkında bilgi vererek, “1880 senesinin sonlarına doğru yapılmış olan bir konak. Burası ilk önce eski Rum valisine yapılmış bir konak. Daha sonra Cumhuriyet dönemiyle birlikte başka insanların eline geçmiş. Bundan 5 sene önce binamız yanmış bir haldeydi. Çardak Güreş Ağası Ramazan Güven, Edirne’yi çok sevdiği için bu konağı almak istedi. Biz de kendisine yardımcı olduk. Restorasyonuna başladık. Konak, çok eski bir konak. Burası 7 odası olan muhteşem bir konak. İçindeki kalem işleri, Edirnekâriler ve tavanlarının süsleri çok muhteşem. Elimizde daha önceki halinin çizimleri ve fotoğrafları var” dedi.

 

Butik otel ve restoran olarak hizmet verecek

Teksöz, turizm açısından Edirne’ye önemli bir katkı sunacaklarını ve konağın aslına uygun bir şekilde restore edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Biz de konağın projesi bittikten sonra restorasyonuna 3 ay önce başladık. Konak, yaklaşık olarak 1 buçuk sene sonra bitecek. Dış kabının bitmesi çok problem değil ama içinde çok çalışılması gerekiyor. İçinde çok harika eserler var. Mesela üç tane özel tablomuz var. Bunlardan birisi elimizde mevcut,  koruma altına aldık. İki tanesi yangında yandıkları için onların sadece elimizde orijinal fotoğrafları duruyor. Konağımızı aslına uygun olarak inşa edeceğiz. Restorasyonunu birebir olarak yapıyoruz. Mal sahibimiz hiçbir şeyden kaçınmıyor. Edirne turizmine çok güzel bir katkıda bulunacak. Burası güzel bir butik otel olarak hizmet verecek. Bu işle Edirne’ye güzel bir çivi çakılmış oluyor ve turizm açısından da harika bir yatırım yapılmış oluyor. Dışarıdan gelen turistlere de Edirne örneği verebileceğiz” Haber Jale Avyüzen Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında