“Kaldırımın” doğal pazarı
Üreten kadınlar, Kırsalın Doğal Pazarı’nın bir an önce açılmasını istiyor. Koronavirüs nedeniyle kapanan ve uzun süredir kapalı olan Kırsalın Doğal Pazarı’nda satış yapamayan kadınlar, ürettiği ürünleri, Binevler’deki halk pazarının yanındaki sokakta, kaldırım üstüne açtıkları tezgâhlarda satıyor.
Yayın Tarihi: 05 Mart 2021, Cuma 07:00
Haberleri

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın pazarın açılacağı müjdesini vermesine sevinen kadınlar, bir an önce pazarın açılmasını istiyor. Pandemiden önce Pazar günleri, Binevler’deki açılan Kırsalın Doğal Pazarı’nda çok sayıda kadın, ürettiği ürünleri satarak para kazanıyor ve ev ekonomisine katkıda bulunuyordu. Pandemiden dolayı pazarın kapanmasıyla ürettiği ürünleri Binevler’deki halk pazarının yanındaki sokakta, kaldırım üstüne açtıkları tezgâhlarda satan kadınlar, pazarın açılarak daha uygun şartlarda müşterilerine satış yapmak istiyor.

Uzunköprü Yeniköy’den gelerek kaldırımda ürettiği ürünleri satan Fatma Gören, “Kırsal pazara gelirdik. 3 sene geldik. Sonra bitti. Bir buçuk seneden beri pazar yok. Burada rezillik işimiz. Pazarımızın açılmasını istiyoruz. Pazar açık olduğunda kazancımız iyiydi. Pazarda yer parası verelim yeter ki rahatımız iyi olsun. Kaldırımda satış yapmak çok zor. Tozlar üstümüze geliyor. Malın var, mecbur geliyorsun. İşlerimiz oluyor bereket versin. Akmasa da damlıyor. Evde oturunca kim verecek. 3 seneden beri burada müşteri de tutmuştuk” dedi.

Üyüklü Tatar köyünden Sevimser Ermiş de, “Ben gözleme, katmer yapardım. Onlardan iyi para alırdım. Çok memnundum. Köyde ne yetiştirirsem pazara satmaya getirirdim. Kendimi iyi hissediyordum. İlk defa hayatımda para kazandım. Hepimiz eşimizin eline bakardık. Para kazanmaya başlayınca farklı oldu. Çocuklarıma para verir oldum” şeklinde konuştu. 

Büyükdöllük köyünden Ayşe Canım ise, “İşlerimiz az oluyor. Bir an önce pazarımızın açılmasını bekliyoruz. Elimiz para görüyordu, orada. İşimiz iyiydi. Yumurta, makarna, tarhana, temizlenmiş köy tavuğu satıyorum” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında