ÖLÜM SEBEBİ EN ÇOK KALP HASTALIKLARI...
Kalp ve damar hastalıkları, Türkiye’de kadın ve erkeklerde birinci sırada gelen ölüm nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Avrupa Bölgesi’ne üye 52 ülkede 4,35 milyonun üzerinde ölümden ve Avrupa Birliğinde 1,9 milyondan fazla ölümden kalp ve damar hastalıkları sorumludur.
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2012, Çarşamba 10:17
Sağlık Haberleri

DSÖ’ye göre kalp damar hastalıklarından tüm dünyada 2005 yılında 7,5 milyon insanın öldüğü, 2015’te ise 1 yılda 20 milyon insanın öleceği tahmin edilmektedir. Universal Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Ordu, “Kalp ve damar hastalıkları, aynı zamanda önemli oranda engelliliğe ve yaşam kalitesinin düşmesine de neden olmaktadır.” diyor. 

Kanserden daha fazla ölüme sebep oluyor…

Yapılan çalışmalarda; gelişmiş ülkelerde kalp ve damar hastalıklarından ölüm oranlarında azalma görülse de kalp ve damar hastalıklarıyla yaşayan kadın ve erkek sayısı gittikçe artmaktadır. Bu paradoks, yaşam süresinin uzaması ve kalp ve damar hastalığı olan bireylerde sağ kalımın artması ile bağlantılıdır. Kalp ve damar hastalık yükü, tüm kanserlerin toplamının yol açtığından daha fazla ölüme yol açmaktadır.

Kalp ve damar hastalıkları için iyi bilinen temel risk etkenleri tütün kullanımı, kan basıncı ve kolesterol düzeyinin yüksek olması, doğrudan bireyin yaşam tarzı ile bağlantılı etkenler, fiziksel aktivite düzeyi ve yeme alışkanlıklarıdır. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili diğer etkenler aşırı kilolu olmak (obezite), diabetes mellitus, aşırı alkol tüketimi ve ruhsal gerilimdir. Basit anlamda kalp  damar hastalıklarında sigara kullanılmaması, uygun fiziksel aktivitede bulunma (haftada 5 kez en az 30 dakika), sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, fazla kilodan kaçınmak, kan basıncının 140/90 mm Hg'nin altında olması, kan kolesterolünün 5 mmol/L'nin (190 mg/dl) altında olması, normal glukoz metabolizması sağlanması, aşırı stresten kaçınma ile birçok risk faktörü ortadan kalkmış olacak ve gelişebilecek birçok rahatsızlık engellenmiş, toplum ve birey sağlığı hastalıkların gelişiminden korunmuş olacaktır.

Tüm bu veriler ışığında varılan sonuç; kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigara kullanımında eş zamanlı olarak popülasyon çapında hafif bir düşüş sağlanması bile kalp ve damar hastalıkları görülme sıklığını yarıdan fazla azaltacağını ortaya koymuştur.

 

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır