3 bin pehlivana aşı talebi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için Türkiye genelindeki 3 bin pehlivanın iki doz aşısının yapılması talebinde bulundu.
Yayın Tarihi: 03 Mart 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 2021 yılında 660’ıncısının düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı’na seslenen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ülke genelinde bulunan yaklaşık 3 bin pehlivanın iki doz aşısının yapılması talebinde bulundu.

Gürkan, bu yılki güreşlerin 28 Haziran 4 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını hatırlatarak, “Geçen yıl maalesef pandemi nedeniyle çok uğraşıp istememize rağmen 659. Kırkpınar Yağlı Güreşlerini yapamamıştık. Tabi ki bakanlığın ve halkın aldığı tedbirler ve belediyeler de dahil herkesin çalışmasıyla artık yavaş yavaş normalleşmeye doğru gittiğimizi görüyoruz. 660. Kırkpınar Yağlı Güreşlerin tarihini geçen ay ilan etmiştik ve Türkiye’deki tüm yağlı güreşler de buna göre takvimlerini belirleyip çalışmalarını yapmaktalar. 2021 yılında yapmayı planladığımız 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimizin tarihini 28 Haziran 4 Temmuz olarak belirledik. Güreşler de 2-3-4 Temmuz tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı” ifadelerini kullandı.

 

“Pehlivanlar güreşten ekmek parası kazanıyor”

Pehlivanların geçimlerini güreşlerden kazandıklarını ve zor durumda olduklarını belirten Gürkan, “Sağlık Bakanlığı’na buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Yağlı güreş yapan pehlivanlarımızın birçoğu bütün gelirini sadece bu işten elde ediyor. Türkiye genelinde de yaklaşık 3 bin civarında tüm boylarda yağlı güreş yapan pehlivanımız var. Sağlık Bakanlığı’ndan talebimiz ve çağrımız, Kırkpınar Düzenleme Komitesi Başkanı olarak da bu üç bin pehlivanımızın Güreş Federasyonu aracılığıyla aşı kampanyasına dahil edilmesidir. Böylece pehlivanların bir an önce birinci ve ikinci doz aşılarının yapılması, böylelikle yaklaşmakta olan yağlı güreş sezonuna antrenman yapabilme imkanının ve ardından da güreşlerin sağlık içerisinde en azından bu yıl güreşler de iptal olmadan pehlivanların da ekmek paralarını kazanabilecekleri hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’mızın bu konuya ilgisiz kalmayacağını ve Türk’ün ata sporu olan yağlı güreşin bir yıl aradan sonra kesintisiz olarak devamını sağlamak için Türkiye genelinde toplam 3 bin olan pehlivanlarımızın her iki doz aşısının da yapılarak, bu yıl güreşlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için destek ve katkılarını talep ediyoruz” diye konuştu. Haber Jale AvyüzenZobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında