Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Koronavirüs risk haritasında Edirne’nin kırmızı renkle yüksek riskli iller arasında yer alması esnafın moralini 2 kat bozdu. Kademeli kısıtlamamın kalkacağı ve her ile koronovirüs vaka oranına göre verilen renkler, Edirne’de kırmızı, yüksek riskli olarak açıklandı.
Yayın Tarihi: 03 Mart 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne’nin kırmızı renkle açıklanması, yaklaşık bir yıldır iş kapasitesi yarıdan daha aza inen esnafı daha da tedirgin etti. Edirne’de Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması esnafı umutlandırsa da Pazar günleri yasağın devam etmesi, esnaflarda karamsarlığa yol açtı.

30 yıldır botanik işiyle uğraşan Türkan Akdüz, koronavirüs nedeniyle üniversitede yüz yüze eğitim olmadığı için sevgililere çiçek satamadığını belirterek, “Koronavirüs haritasında kırmız renk olmamız çok acı. Herkes kendisine dikkat edecek önce sağlık. Bu bireysel bir mücadele. Çok kalabalıklarda olmamak gerekli. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmalı. Ev ziyaretleri, toplantılar olmasın. Oldukça ilerliyor. İşimize yansıyor, bu durum. İnsanların bütçeleri bozuk. Dışarı çıkamıyor. Alışveriş ve ticaret yok. Edirne bir biriyle geçinen bir yer. Üniversite durdu. Sevgililere ne çiçek satabiliyoruz ne bir şey satabiliyoruz. Sevgili yok. Üniversite öğrencileri yok” dedi.

“İşlerimiz yarıdan aza indi”

Ekmek arası paket servis yapan Hüseyin Akgül, islerinin yarıdan aza indiğini ifade ederek, “Halkımızın bu konuda duyarlı ve çok dikkatli olmasını istiyorum. Maske, mesafe ve hijyen konusunda. Biz esnaf olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bizim işlerimiz yarının altına düştü şu anda. Bazı giderlerimizi karşılayamayacak duruma düştük. Çalışanlarımızın maaşını veremeyecek duruma düştük. İnşallah bu sıkıntıdan bir gün kurtuluruz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Çalışmak zorundayız”

8 yıldır terzilik yapan Sevgi Dağlar da, kirasını ödemek için çalışmak zorunda olduğunu kaydederek, “Ben iş yerimde elimden gelen önlemi almaya çalışıyorum. Müşterilerimi içeri tek tek almaya özen gösteriyorum. Kalabalık ortam oluşmamasına özen gösteriyoruz. Çalışmak zorundayız. Kiramızı ödemek zorundayız. Bunların sıkıntıları var. Çok tedirgin çalışıyoruz. Kimden ne geleceği belli olmadığı için” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında