“Bülbül Korusu için mücadele edeceğiz”
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, ilçede bulunan ve özelleştirilmek istenen Bülbül Korusu için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.
Yayın Tarihi: 23 Şubat 2021, Salı 07:00
Haberleri

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 9 bin dönümlük Bülbül Korusu’nun özelleştirilmesi talebine karşın ilçe halkının tepkileri ve mücadelesi sürüyor. Geleneksel Dallık Festivali’ne de ev sahipliği yapan Bülbül Korusu’nun durumuyla ilgili bilgi veren Başkan Becan, “Her şey Orman İşletme Müdürlüğünden Belediyemize gelen bir yazı ile ortaya çıktı. Bu yazıda bize Mescit Mahalle sınırları içinde yer alan ekte koordinat listeleri bulunan alanlarda özel ağaçlandırma/özel imar ihya müracaatları bulunduğunu ve ilgili alanların Belediyemizce yapılan uygulama imar planları içerisinde kalıp kalmadığı soruluyor. Biz de bu yazıya cevaben bu alanda Dallık adıyla öteden beri sosyal etkinliğin gerçekleştirildiğini ve Uzunköprülüler için öneminin çok büyük olduğunu ve bu alanın “Özel Ağaçlandırmaya” konu edilmemesi gerektiğini yazılı olarak da ilettik. Kamuoyunda Bülbül Ormanı’nın Uzunköprü Belediyesi’ne tescil edildiği söylenmektedir. Bu açıklamalarımdan anlaşılacağı üzere bu tamamen yanlış bir söylemdir. Sadece tespit yapılıp, tescil harici bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“Uzunköprü halkı buna izin vermez”

Becan, vatandaşların ve sivil toplum örgütlerinin de devreye girerek, dilekçe verdiği Bülbül Korusu için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirerek, şöyle dedi: “İlçemizin her yerinde billboardlara astık, biz o güzellikleri, o yaşamı, o anıları fotoğraflara bakıp yâd etmek istemiyoruz, yaşamaya ve yaşatmaya devam etmek istiyoruz. Bülbül Ormanı’nda, herkesin anıları var, canlılar var, yaşam var, doğa var aslında Bülbül Ormanı’nda Uzunköprü var. 3-5 kişi ceviz ekecek diye bu muhteşem habitatın yok olmasına ve Uzunköprü’nün akciğerlerinin solmasına asla izin vermeyeceğiz. Biz bir ağaç dahi zarar görmesin diye Uzunköprü’nün tüm dinamikleri ile haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Şimdi soruyorum; Mülkiyeti devletin, kullanım hakkı halkın olan bir orman nasıl ve hangi yasaya dayanılarak, halka ve halkın iradesinin vücut bulmuş olan Belediyeye rızası sorulmadan, oluru alınmadan 3-5 kişinin menfaatine sunuluyor. Uzunköprülüler’in Dallığını, Bülbül Ormanı’nı kim elinden almak istiyor? Uzunköprü halkı buna izin verir mi soruyorum? Uzunköprü halkının menfaati 3-5 kişinin menfaatinden çok daha büyüktür değerli katılımcılar. Son olarak, bütün Uzunköprülüleri, bütün vatandaşlarımı bu mücadeleye ortak ve destek olmaya davet ediyorum” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Aksal: "Çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına karşın bütün haciz işlemeleri durduruldu"
Meriç Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Demir: “Akp İl Başkanı Belgin İba’nın müjdeli haberi isimleri gibi aldatma ve kandırma partisi”
İkinci aşıdan sonra koronavirüs oldu
Tane yok dilim var
Pekcanlı: “Müjde şeklinde duyurulması ayrı bir trajedi”
Ramazan Davulcularının Bahşişleri Bu Yıl Da Belediyeden
Barış Jackson’dan anlamlı proje
Canalp, "Türk polisi 176 yıldır huzur ve güvenliğin teminatı olmuştur”
Telef olmuş yunusun kafası Saros Körfezi kıyısına vurdu
Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan 3 FETÖ şüphelisinden 2'si tutuklandı
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında