Edirneli dahilerden “İzolasyon sedyesi”
Edirneli İnşaat Mühendisi Kenan Özgören, Mekanik Medikal Mühendisi Cem Yakut,  pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının, koronavirüs hastalarını ambulansla hastaneye taşıdığı süreçte bulaşın önüne geçmek için Mobil İzolasyon Sedyesi üretti.
Yayın Tarihi: 22 Ocak 2021, Cuma 14:45
Haberleri

İkili, haftada 20 adet Mobil İzolasyon Sedyesi üretmeyi hedeflerken pandemi sürecinde büyük bir buluşa imza attı. Solunum ve gümüş suyu üretim cihazı da üreten Özgören ve Yakut, pandemi döneminde farklı buluşlar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Kenan Özgören, koronavirüsün sağlık çalışanlarına yayılmasında sedyenin öneminin çok büyük olduğunu belirterek, “Daha önce solunum cihazları yaptık. Gümüş suyu üretim cihazları yaptık. 22 çeşit ürün icadımız var. En sonunda, negatif iyonlu mobil izolasyon sedyesini gerçekleştirdik. Bu sedye bulaşıcı hastalıklardan hastayı hastaneye götürene kadar bir başkasına bulaştırmaması için oluşturduğumuz bir sedyedir. Pandemi döneminde koronavirüs hastalarını taşıyan sağlık görevlilerimiz var. İşte bundan dolayı biz bu sedyeyi çıkarmak zorunda kaldık. Ambulanstan hastaneye taşıma noktasında taşıyan kişi virüsü kapıyor. Virüsün yayılmasını engellemek için ve sağlık personelimizin  daha güvenli olmasını sağlayabilmek adına biz bu sedyeyi yaptık. Maliyet hesabı yapıp sedyenin fiyatını belirleyeceğiz. Bu sedyeyi Edirne’de üretiyoruz. Ve biz bu sedyeden haftada 20 adet üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Mühendis Yakut ise sedyenin üretimine Özgören’e katkı sağladığını ifade etti. Haber ergin yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Köprü demeye bin şahit lazım
Tarihi konağın restorasyonu Ezgi Ustadan
Edirne kırmızısından kuskus
CHP’li Vekil ayçiçeğindeki zamları anlattı
Havsa Hayvan Pazarı’na Kovid-19 kilidi
Necmi İğe Etnografya Müzesi gelecek ay açılacak
“Kaldırımın” doğal pazarı
“Kovid-19 salgınıyla deprem çocuklara ‘oyunla’ anlatılmalı”
Keşan’da Kovid-19 seferberliği ilan edildi
En işlek noktalarda denetim gerçekleştirildi
Hamsi cep yakıyor
Şüpheliler ekiplerce yakalandı