Zobar’dan TÜİK Verilerine Tepki
Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilciliği TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri hakkında basın açıklaması düzenledi.
Yayın Tarihi: 15 Ocak 2021, Cuma 12:33
Haberleri

Gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar; “TÜİK, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,25. bir önceki yılın Aralık ayına göre enflasyonun %14,60 olduğunu iddia etti. İddia diyoruz çünkü, TÜİK halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna dönüşmüş dunundadır. Markette, manavda, pazarda, 5 Türk Lirası olan ürünün fiyatı TÜİK verilerinde 1 Türk Lirası olarak gösterilmiştir” dedi.

Saraçlar Caddesi PTT önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Zobar; “Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyat artışı son bir yılda yüzde 30’ları buldu. Son bir yılda doğalgaza %34. elektriğe %33 oranında zam geldi. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun %14,6'lık orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumudur. Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu yansıtmamakta, bu oran sadece iktidarın istediği oranı yansıtmaktadır. TÜİK verilerini manipüle edenler. Ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirenler dahi gerçek enflasyon oranlarının bu olmadığına kendileri de oldukça iyi biliyor. Açlık sınırı son bir yılda %19 artarken, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam geldi. Bu yılda TÜİK'in çarpıtmalar sayesinde memur ve emekliler, açlık sınırının altında bir zam anısına mahkum edildi. TÜİK, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu” İfadelerini kullandı.

 

Vatandaşların yoksulluk sınırı altındaki maaşlar ile geçinemediğini dile getiren Zobar, yaşanan krizin faturasının bir kez daha emekçilere kesildiğini söyledi. Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar; “Yoksulluk sınırı altındaki maaşlarla geçinemeyen vatandaşlar, ay sonunu getirebilmek için bankalara borçlandılar. Vatandaşlarımızın bankalara olan borcu 834 milyar TL'yi aşmış durumda. İktidar böylesi bir ortamda emekçilere sefaleti ve açlığı layık görmüş, krizin faturasını bir kez daha emekçilerin sırtına yüklemiştir. İktidarın  ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyor.. Enflasyonun %I4,6 olduğu. asgari ücrete %21.6 oranında zam yapıldığı bir ortamda kamu emekçilerinin maaşları %3+4,37 oranı ile sefalet koşullarına mahkum edilmesi en hafif tabirle vicdansızlık ve adaletsizliktir. Açlık sınırının 3.146 lira yoksulluk sınırının 11.186 TL'yi astığı bugünün koşullarında hiç kimsenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında TÜİK vasıtası ile açıklanan sahte enflasyon rakamlarını reva görmeye hakkı yoktur. 2019 Ağustos'unda Hükümet ile Memur-Sen. kapalı kapılar ardında danışıklı satış. Sefalet ücretine mahkum etikleri yüzdelik sözleşmesi imzaladı. Kamu emekçilerini dilimleri de Hakem Kuruluna ilan ettirmişlerdi. O gün oyunlar yaparak kamu emekçilerini masada satan, sözleşmeyi tarihi bir başarı olarak sunan Memur-Sen Konfederasyonu bugün tarihi bir rezalete imza attığını hem yaptığı itirazla hem de sebep olduğu sefalet zamlarıyla göstermektedir” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgınında hayatın pahalılığının arttığını söyleyen Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, memur maaşlarının alım gücünün düştüğünü dile getirdi. Zobar; “Pandemi ile artan hayat pahalılığını görmezden gelenler geçtiğimiz "toplu sözleşmede" Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile 2021 yılı için %3+3 oranında maaş artışına mahkum etmişlerdir. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Memur maaşları erimekte alım gücü düşmektedir. Memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. TÜIK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı emekçilere ödetmektedir. Halkın; çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon, halkın enflasyonu verilerine göre yüzde 29,9'dur.” Dedi.

Memur maaşlarına ek zam verilmesi gerektiğini dile getiren Zobar, maaşlarda en az yüzde 30 oranında zam getirilmesi gerektiğini belirtti. Birleşik Kamu – İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar; “Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır; AK Parti iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir. Kamu çalışanlarımızın kayıplar telafi edilmeli, toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir. Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7,37 olarak ilan edildiği anlayış terk edilmeli memurun aldığı %3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir. Emekçilerin; temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Vergi dilimleri 15'ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebine sahip çıkmak için meydanlara çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Köprü demeye bin şahit lazım
Tarihi konağın restorasyonu Ezgi Ustadan
Edirne kırmızısından kuskus
CHP’li Vekil ayçiçeğindeki zamları anlattı
Havsa Hayvan Pazarı’na Kovid-19 kilidi
Necmi İğe Etnografya Müzesi gelecek ay açılacak
“Kaldırımın” doğal pazarı
“Kovid-19 salgınıyla deprem çocuklara ‘oyunla’ anlatılmalı”
Keşan’da Kovid-19 seferberliği ilan edildi
En işlek noktalarda denetim gerçekleştirildi
Hamsi cep yakıyor
Şüpheliler ekiplerce yakalandı