“Toroğlu’nun sözleri ayrımcı, aşağılayıcı, küçümseyici”
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sekreteri Gamze Kesermiş, futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu’nun katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği ötekileştirici sözler hakkında açıklamalarda bulundu.
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kesermiş, Erman Toroğlu’nun Roman toplumuna yönelttiği sözleri kabul etmediklerini söyledi. Kesermiş; “Bizlere ister Çingene, ister Roman denilsin. Unutulmamalıdır ki, bizler bu toprakların bir parçası, bin yıllık kadim dostlarıyız. Bizler, kültürel farklılığımızdan dolayı ayrıştırılmak, dışlanmak aşağılanmak istemiyoruz. Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik zaman zaman siyasetçilerden, kamu görevlilerinden, gazete köşe yazarlarından, Çingenelere yönelik ayrımcı, aşağılayıcı ifadeleri görebilmekteyiz. Bunun son örneğini geçen cumartesi akşamı özel bir tv kanalında, eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, canlı yayında Gaziantep FK teknik direktörü MariusSumudica'yı eleştirirken ‘Affedersin çingenelik bu... Ne diyeyim, dilenci mi ya dilenci diyeyim’ sözleri Roman toplumunda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Erman Toroğlu'nun sözleri ayrımcı, aşağılayıcı, küçümseyici olmanın yanında çok kırıcı olmuştur. Roman toplumuna yönelik bu tür sözleri kabul etmiyoruz. Erman Toroğlu canlı yayın esnasında uyarılmış, kullanmış olduğu sözler için özür dilemiş ise de, ısrarla dilenci yaklaşımından vazgeçmemiştir.” dedi.

Türkiye’de Roman açılımı gibi projelerin gerçekleştirildiğini dile getiren Kesermiş, toplulukların olumsuz söylemlerinin halen devam ettiğini belirtti. Kesermiş; “Ne acıdır ki, ülkemizde Roman açılımı, siroma gibi projeler gerçekleşmiş olmasına rağmen, Çingene topluluklarına yönelik olumsuz söylem dillerindeki korumasızlık devam etmektedir. Edecek gibi de görünmektedir Erman Toroğlu'nun kullanmış olduğu sözler Çingene /Roman toplumsal guruplara yönelik aşağılayıcı olmanın yanında çirkinlik ve çirkeflik içermektedir. Çingene toplumuna yakıştırılan dilenci tanımı yakışıksız olmuştur. Çingene toplumunda dilenci olmanın temel sorunu yoksulluğa dayalıdır. Erklerin dilencisi olan Erman Toroğlu, bulunduğu ahlaki yapının çürümüşlüğü içinde kullanmış olduğu sözlerden dolayı Çingeneler olarak kendisini ve yapılan her türlü ırkçı ayrımcılığı esefle kınıyoruz!” ifadelerini kullandı.

Yönetim kurulu üyeleri temsili olarak kırmızı kart çıkartarak Toroğlu’nun söylediği sözleri eleştirdi. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Vatandaş yetkili servislere ‘SERBİS’le ulaşacak
İmalatı dünyadan talep görüyor
Yarım kiloya rağbet
O ilgi bilgisayar parçalarının fiyatlarını yükseltti
Lalapaşa’da zirai don tehlikesi
“28 Şubat mağdurlarının hak kayıpları giderilmeli”
Beyendik’e giriş çıkışlar kontrol altında
TÜ’nin kapıları Mustafa Necati İlkokulu’na açılıyor
"İnşallah bu sene er meydanları şenlenecek"
Edirne barınağında yaşayan ‘Paspas’a ünlü sahip
Gürkan'dan TÜRSAB'a: “Edirne’yi yalnız bırakmayın!”
Erikli’nin bol suya kavuşacağı gün yakın