Kombi ve peteklere dikkat
Uzmanlar, doğalgaz kombisinin, balkonda soğuğa karşı korumasız olmasının yüzde 10 ısı kaybına neden olduğunu, faturaya ciddi yansıdığını belirtiyor.
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2020, Salı 07:00
Haberleri

 

Doğalgaz tesisat teknikeri Yahya Gezer, petek temizliğinin ısı kaybının önüne geçtiğini belirterek,  petek temizliğinin 3-4 yılda bir yapılması gerektiğini ifade etti.

 15 yıldır doğalgaz tesisat bakım ve onarım işi yapan Gezer, “Kombinin açık balkona konmasının sakıncaları vardır. Kombi yandığı zaman ısıttığı enerjinin belli bir bölümünü havaya verir. Diyelim ki, kombinizi 50 derece sıcaklığa ayarladınız. Bu 50 derece peteğe gitmiyor. Yaklaşık yüzde 10 ısı kaybı oluyor. Peteklere 40 derece geliyor. Bu yüzden kominin etrafını güzel korumak lazım. Ya balkonu kapatmak lazım ya da plastikle kombinin çevresini kapatmak lazım. Hazır satılan dolapları takabilirler fakat izolasyon olmadan olmaz. Verim alınmaz. Isı kaybı yaşanır” dedi.

“Petek temizliği önemli”

Petek temizliğinin önemine dikkat çeken Gezer, “Petek temizliği yaklaşık 3-4 yıldan sonra sürekli tesisatta kalan su zamanla ağırlaşıyor, çamurlaşmaya başlıyor. Petek ısınmamaya başlıyor. Siz kombinin seviyesini yükseltseniz de petekler ısınmıyor. Isının yarısı petekte durur. Peteğin alt tarafları ısınmaz. Randıman alamazsınız, faturalarınız kabarık gelir. Hem de ısınamazsınız” dedi. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

EDİRNE İL BİRİNCİSİ OLDU
Kumar oynayan 9 kişiye ceza uygulandı
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları sürüyor
Edirne’de daire fiyatları İstanbul’la yarışıyor
Vatandaşlar sakatat kuyruğunda
Yasağın bitmesiyle fiyatının düşmesi bekleniyor
Osmanlı'nın ‘devai-misk’i artık coğrafi işaretli
TÜRKSOY’dan Rektör Tabakoğlu’na Abay Nişanı
Müze envanteri genişliyor
Koronavirüsle vitamin kullanımı arttı
Müftülük binası alevlere teslim
CHP’li Vekil: “Esnaf destekleri ne oldu?”