Bakan Koca’nın uyarısına Edirneliler kulak verdi
- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, vaka sayılarının son hafta artış gösterdiği iller arasında Edirne'yi de saymasının ardından Edirneliler tedbirlere daha sıkı sarıldı.
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2020, Salı 07:00
Haberleri

Edirne'de toplu alanlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymayan vatandaşların sayısı azaldı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği toplantıda vaka sayılarının son haftada artış gösterdiği iller arasında Edirne'yi de saymıştı. Vakalardaki artış uyarısını dikkate alan Edirneliler toplu alanlarda tedbirlere daha sıkı sarıldı.

Maskesini kurallara uygun takmayanların sayısı önceki günlere göre azaldı, sosyal mesafeler korunmaya çalışıldı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının bitmesinin ardından kentin en işlek caddelerinde Edirnelilerin kurallara uyduğu, çok az sayıda kişinin kural ihlali yaptığı gözlendi.

Hem yabancı dillerde hem Türkçe anonslarla uyarılan kent sakinleri ve turistler, polisin sıklıkla denetimiyle de karşılaşıyor.

 

- Edirne Valisi Ekrem Canalp mesajla uyarmıştı

Vaka hikayeleri araştırıldığında, ev hanımlarındaki sayının artışı tespit edilmesi üzerine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirnelileri hem kısa mesajla uyarmış hem de sivil toplum kuruluşların başkanlarından, üyelerini uyarması ricasında bulunmuştu.

Vali Canalp'in mesajında Kovid-19 salgınına ilişkin Edirne il merkezi ve ilçelerde son zamanlarda ev hanımlarının vaka artışında belirgin bir yükseliş gözlemlendiği ifade edilerek "Lütfen üyelerinizi özellikle ev hanımlarını kendi aralarında gün düzenlememe, komşu ziyareti yapmama ve sosyal izolasyona dikkat etmeleri konularında uyarınız. Bu konuda üst düzeyde duyarlılık gösterilmesi Kovid-19 ile mücadele açısından çok büyük önem arz etmektedir." denilmişti.

 

-"Vaka sayısı düşecek buna inanıyorum"

Ekmeğini sokakta kestane satarak kazanan Mert Alan, yaptığı açıklamada, şehri en iyi kendisinin gözlemlediğini, son günlerde maskesiz kimseyi görmediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'nın uyarısının etkili olduğunu ifade eden Alan, "Bakan 'artış var' deyince etkili oldu. Maskesiz kimseyi görmüyorum. İnşallah vaka sayıları düşecek, ben inanıyorum" dedi.

Sokak çalgıcısı Remzi Küçükduvan da müzisyen arkadaşlarıyla önlemlerini alarak sanatlarını sokakta icra ettiklerini anlattı.

Vatandaşlardan Macit Badoğlu ise tedbirlerin daha sıklaştırılması gerektiğini, yaşlıların kendilerini korurken bazı gençlerin hala "bana bir şey olmaz" tavrında olduklarını ifade etti. (aa)

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

EDİRNE İL BİRİNCİSİ OLDU
Kumar oynayan 9 kişiye ceza uygulandı
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları sürüyor
Edirne’de daire fiyatları İstanbul’la yarışıyor
Vatandaşlar sakatat kuyruğunda
Yasağın bitmesiyle fiyatının düşmesi bekleniyor
Osmanlı'nın ‘devai-misk’i artık coğrafi işaretli
TÜRKSOY’dan Rektör Tabakoğlu’na Abay Nişanı
Müze envanteri genişliyor
Koronavirüsle vitamin kullanımı arttı
Müftülük binası alevlere teslim
CHP’li Vekil: “Esnaf destekleri ne oldu?”