Saros Gönüllüleri’nden yürütmeyi durdurun dilekçesi
Saros Körfezi’ni limana çevirmek isteyen BOTAŞ’ın, ÇED iptal ve ima planı iptal davalarının keşif ve bilirkişi raporlarını beklemeden FSRU inşaat çalışmalarına başlaması üzerine, bölge halkı Edirne İdare Mahkemesi'ne sunduğu iki dilekçe ile yürütmenin durdurulması talebinde bulundu.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2020, Pazartesi 08:48
Haberleri

Bilirkişi raporunda 90’a yakın aykırılık bulunmasına ve halkın itirazlarına rağmen, Saros Körfezi’nde yapılmak istenen ve Nihai ÇED Raporu ‘olumlu’ görülen FSRU Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı Projesi’ne karşı açılan iptal davalarının keşif ve bilirkişi raporlarının sonuçları gelmeden inşaat çalışmalarına başlanıldı.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte bölge halkı da Edirne İdare Mahkemesi’ne 1. ÇED ve 2.ÇED davaları için ayrı ayrı acilen yürütmeyi durdurma istemiyle dilekçe verdi.

SAROS FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının hukuka aykırı olduğu dosya kapsamıyla kanıtlandığını belirterek, birinde, “Müvekkillerin Tarım arazilerini yok eden hafriyat ve inşaat faaliyetlerine dair işlemler uygulanmaya başlanmıştır. Ekte fotoğraf ve video kayıtlarını sunmaktayız. Bu faaliyetlerin devamı tarım ve orman alanlarında, doğal varlıklarda, Saros Körfezinde dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacağı kesindir. Bu nedenlerle, öncelikle, projenin uygulanmasının yaratacağı telafisi olanaksız zararların daha fazla artmadan önlenmesi için  hukuka aykırılığı dosyadaki bilirkişi heyet raporu ve mahkemenizin iptal kararı uyarınca açık olan dava konusu ÇED olumlu kararının  ivedilikle yürütülmesinin durdurulmasına, Yargılama sonunda, işlemin iptaline,…” denilirken, diğerinde ise şunlara yer verdi:

“Müvekkillerin tarım arazilerini yok eden hafriyat ve inşaat faaliyetlerine dair işlemler uygulanmaya başlanmıştır. Ekte fotoğraf ve video kayıtlarını sunmaktayız. Bu faaliyetlerin devamı tarım ve orman alanlarında, doğal varlıklarda, Saros Körfezi'nde dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacağı kesindir. Bu nedenlerle, Öncelikle, projenin uygulanmasının yaratacağı telafisi olanaksız zararların daha fazla artmadan önlenmesi için hukuka aykırılığı Edirne İdare Mahkemesinin 2020 / 938 Esas sayılı dava dosyasındaki bilirkişi heyet raporu ve mahkemenizin iptal kararı uyarınca hukuka aykırılığı açık olan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın https://eced-Duyuru.Csb.Gov.Tr/Eced-Prod/Duyurular.Xhtml Web Sitesinde 25.06.2020 Tarihinde Duyurusu Yapılan Edirne İli Keşan, İlçesi Sazlıdere Köyü Mevkiindeki Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararının ivedilikle yürütülmesinin durdurulmasına, yargılama sonunda, işlemin iptaline…”

 

“Hukukun katliama dur demesini bekliyoruz”

Öte yandan Saros Gönüllüleri Avukatı Bülent Kaçar, Halk TV’de katıldığı bir programda Saros’da yaşananları özetledi. Kaçar, projenin inşaat çalışmalarının hukuksuz bir şekilde başlatıldığını dile getirerek, özetle şöyle dedi: “Türkiye'de bir sürü doğalgaz boru hattı, depolaması var. Böyle bir ihtiyaç yok. Türkiye'nin hiçbir yerinde yok. Türkiye güneşe dönsün yüzünü. Güneşe dönmekte çok geç kaldı. Yenilenebilir enerji, güneş, sonsuz, sınırsız bir kaynak olarak orada. Buna zaten verebilecekleri bir yanıt yok. Hukuk bu projenin hukuksuzluğunu daha aylar öncesinden belgeleriyle tescil etti, tespit etti. Artık kadim varlıklarımızı, Saros bölgesinin doğal kıyı kuşağını, deniz varlıklarını, tarım ve orman varlıklarımızı ki boru hattını 17 kilometre boyunca BOTAŞ yanan orman alanlarından geçiriyor ve 7 bin ağaç kesiyor. Bunlar hep kendi söyledikleri rakamlar. Bunlar hep vandalizm ve hukukun, bilimin acilen bu vandalizme, katliama dur demesini bekliyoruz. Taleplerimizi, yürütmeyi durdurma kararıyla karşılamasını bekliyoruz” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

EDİRNE İL BİRİNCİSİ OLDU
Kumar oynayan 9 kişiye ceza uygulandı
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları sürüyor
Edirne’de daire fiyatları İstanbul’la yarışıyor
Vatandaşlar sakatat kuyruğunda
Yasağın bitmesiyle fiyatının düşmesi bekleniyor
Osmanlı'nın ‘devai-misk’i artık coğrafi işaretli
TÜRKSOY’dan Rektör Tabakoğlu’na Abay Nişanı
Müze envanteri genişliyor
Koronavirüsle vitamin kullanımı arttı
Müftülük binası alevlere teslim
CHP’li Vekil: “Esnaf destekleri ne oldu?”