“25 milyon lira nereye kullanıldı?”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, geçen sene İl Genel Meclisinin onayıyla 2020 bütçesine ek olarak 25 milyon kredi kullanıldığını belirterek, “25 milyon lira nereye kullanıldı. Hala Meclisimiz bilmiyor. Bununla ilgili de Meclisimizin bir beklentisi var” dedi.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2020, Pazartesi 07:00
Haberleri

Pekcanlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Geçen sene, 90 milyonluk bütçenin üzerine Edirne İl Genel Meclisi olarak Sayın Valimizden gelen talep üzerine 70 milyon liralık bir kredi kullanma talebi olmuştu. Bunun onayını vermiştik, geçen sene bu ayda. 70 milyonluk kredinin 25 milyon lirası kullanıldı. Meclis onay verdi, parayı çekmek için, ama 25 milyon lira nereye kullanıldı? Hala Meclisimiz bilmiyor. Bununla ilgili de Meclisimizin bir beklentisi var. Bu konu Meclis görüşmelerinde de gündeme geldi. Meclis kendi oyladığı paranın nereye kullanıldığını bilmek istiyor. Günlerdir cevap alamadığımız bir bu soru vardır” dedi.

 

“5 milyon meclisimizin kaybı var”

Bu yıl İl Genel Meclisinin bütçesinin 85 milyon olduğunun altını çizen Pekcanlı, “Geçen yıl onayladığımız bütçe 90 milyon liraydı. 5 milyon meclisimizin kaybı var. Bu yıl faiz gelirleri düştü. 40 milyon yatırımlara ayrıldı. 45 milyonu personel giderleri  Özel İdaredeki minimum cari ödeneklerden oluşmakta. Yüzde 47’si yatırıma, yüzde 53'ü de cari giderlere ayrıldı. Cari giderler yatırım programından fazla oldu. İl Genel Meclisi kırsalın yatırımını yapan meclistir. Kırsalın beklentisi kendisi ile alakalı yatırımların daha fazla olmasını bekler. Bu yılki bütçe bu şekilde oluştu. Bütçede güzel olan durum. Meclis üyelerimizin siyasi parti ayırmadan tümü ilçe ilçe fikir birliğine varmasıdır. Örneğin 24 kilometrelik ekstra bir yolun yatırımını gerçekleştirmek için meclis üyelerimizin iradesiyle bütçede ek bir gündem oluştu. Bu da meclis üyelerimiz arasında dayanışmayı gösterdi. 28 kişilik mecliste 15'i Cumhuriyet Halk Partili ama önemli olan fikir birliğine varılmasıdır. Bu güzeldi” şeklinde konuştu.

 

“Kimse yatırımlara farklı yerlerden sahip çıkmasın”

Bütçe görüşmeleri bittiğini aktaran Pekcanlı, şunları sıraladı: “Bütçe görüşmelerinin bitiminde ama Vali, ama Özel İdare Genel Sekreteri meclis üyelerine bütçenin oluşmasıyla ilgili eskiden gelen gelenek vardı. Bir teşekkür konuşması bekliyorduk, meclis üyeleri de bekliyordu. Bu olmadı. Yatırım ödeneklerine bakıldığında 4.4 milyon lirası tarımsal, 15 milyon lirası yol, 1,5 milyonu eğitim, 2,5 milyonu transfer, 330 bin lirası kamulaştırma, 4 milyon 250 bin lirası ise yedek ödenek, 12 milyon lira lojistik ve destek ödeneklerinden oluşmakta. Dikkatimizi çeken 1,5 milyon lira eğitime, rakam düşük gibi geliyor ama aslında bunlar bakanlıkların bütçelerinde oluşan şeyler. Edirne'de bir okul yapılacaksa Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yapılmakta. 1,5 milyon okulların tadilatıyla ilgili bir ödenek ayrılmış. Kırsaldan kısıp milli eğitime bir nebze ayırması da güzel. Daha önceki yıllarda daha fazlaydı dikkat çeken bu. 22 tane köyün içme suyu tesislerinin bakım ve onarımı yapılacak, yolların yanında. Tarımsal hizmetlere ayrılan yatırım ödeneğinin yüzde 70'i içme sularına ayrılmış durumda. Bu çok önemli. Çünkü bugüne kadar gördüğümüz en kurak yılı geçiriyoruz. Edirne'deki durumu da herkes biliyor. Yol ve ulaşım hizmetleri kapsamında 32 kilometre birinci kat, 132,5 kilometre ikinci kat, 55 kilometre stabilize olmak üzere toplam 219.5 kilometre yol yapılacak. İl Genel Meclisimiz kırsalda yapılan tüm yatırımlarının bütçesinin oylandığı meclis. Yarın, öbür gün, kimse Meclisin yaptığı yatırımlara farklı yerlerden sahip çıkmasın. Meclisimizin bütçe görüşmelerinden dolayı işi oybirliğiyle bağladıkları için ayrıca tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıl 90 milyon liralık bütçe vardı. Daha önce de basın toplantısında gündeme getirmiştim”  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜ’nün acı kaybı: Prof. Dr.Tuna yaşamını yitirdi
AFAD ekipleri, 3 köpek yavrusunu kurtardı
TBMM Başkanı Şentop görme engelli Busem Belinay'la bir araya geldi
Şentop ; "Keşan bizim memleketimiz"
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması
Zobar’dan TÜİK Verilerine Tepki
“10 Yıldır Memur Maaşları Enflasyonun Altında Kalıyor”
Tarım, sanayi, turizm alanlarında iş birliği protokolü imzalandı
Yağıştan etkilenen yollar onarıldı
Edirne'de halk eğitim kursları salgın tedbirleriyle yeniden açıldı
Rektör Tabakoğlu'da CoronaVac aşısı oldu
Edirne "meşhur ayazına" kavuştu