‘Edirne Sümbülü’ yok olmayacak
Edirne'de 1988'de keşfedilen, Balkan coğrafyasına özel endemik bitki olan ve kritik derecede yok olma tehdidi altında bulunan 'Edirne Sümbülü ‘nü koruma çalışmaları başladı.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2020, Pazartesi 07:00
Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü ekipleri yok olma tehdidi altına olan ‘Edirne Sümbülü ’nü koruma altına aldı. Dünyada Türkiye ve Yunanistan’da varlığını gösteren ‘Edirne Sümbülü’ endemik ve nesli tehlike altında olan bitki türleri arasında yer alıyor.

Trakya Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından koruma amaçlı, yok olma tehlikesindeki 'Edirne sümbülü', laboratuvarda çoğaltılmaya başlanmıştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü ekipleri ‘Tür Koruma Eylem Planı’ kapsamında nesli tehlike altında olan bu türü koruma altına aldı.

Edirne Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi had safhadaki bitki türü olan Edirne sümbülünün görüldüğü noktalarda bilgilendirme tabelaları astı. Tabelalarla Türkiye’de sadece Trakya bölgesinde görülen bitki türü hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

EDİRNE İL BİRİNCİSİ OLDU
Kumar oynayan 9 kişiye ceza uygulandı
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları sürüyor
Edirne’de daire fiyatları İstanbul’la yarışıyor
Vatandaşlar sakatat kuyruğunda
Yasağın bitmesiyle fiyatının düşmesi bekleniyor
Osmanlı'nın ‘devai-misk’i artık coğrafi işaretli
TÜRKSOY’dan Rektör Tabakoğlu’na Abay Nişanı
Müze envanteri genişliyor
Koronavirüsle vitamin kullanımı arttı
Müftülük binası alevlere teslim
CHP’li Vekil: “Esnaf destekleri ne oldu?”