“Basın emekçileri yanımızda gönlümüzde”
EKK Yürütme Kurulu adına Ziya Gökerküçük, Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve diğer alt birimleri olarak basın kuruluşlarının salgınla ilgili ortak çağrısına uyup yüzyüze basın açıklaması yapmayıp açıklamalarını on-line yapmalarını belirtirken diğer kuruluşların da aynı şekilde davranmalarını önerdi.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2020, Pazartesi 07:00
Haberleri

Gökerküçük, yazılı açıklamasında, “Kentimizde son günlerde artış gösteren Coronavirüs salgını, her kesimi, her açıdan olumsuz etkilemekte, ancak, öte yandan yaşam da devam etmektedir. Bugüne dek, yaşananları ve salgına dair pek çok şeyi biz kentliler olarak basından öğrendik. Ama basın çalışanlarının durumu, hastalıkla nasıl mücadele ettikleri belki de çoğumuzun gündemine bile gelmedi.” dedi.

“Basın emekçileri yanımızda, gönlümüzde” diye ifade eden Gökerküçük, şöyle devam etti: “Kentimizin resmi ve özel kurumları olarak; çalışmalarımızı kamuoyuna duyurmak amacıyla yaptığımız basın açıklamaları, toplantı veya açılışlarımıza basın mensuplarını çağırıyorduk. Oysa basındaki emekçi dostlarımızın da bu virüs ile mücadele etmesi, kendilerini koruması gerekiyordu.

Ve nihayet basında çalışanlar ortak çağrı ile bize bunu hatırlattılar. Ortak çağrı yaparak; oda, dernek, vakıf, siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine seslendiler. Talepleri çok basitti: ‘Bu olağanüstü koşullar nedeniyle yüz yüze basın toplantısı, açıklama ve benzeri etkinlikler yerine mesaj ve açıklamalarınızı internet kanalıyla dijital ortamda ya da e-posta yoluyla yapmanızı, yazı, ses ve görüntü içeren güncel materyallerinizi de bu yollarla basın kuruluşlarına iletmenizi rica ederiz.’

Her kesime ‘evde kal’ haberleri yapan basın çalışanlarının evde kalmadığını, kalamadığını görmek hepimizi düşündürmelidir. Bu nedenle biz Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve diğer alt birimlerimiz olarak bu çağrıyı çok anlamlı ve önemli bulmaktayız. Bu kurala uyacağımızı duyuruyoruz.

‘Ortak Çağrı’da yer almasa da bu çağrıyı resmi kurumlarımızın da bu konuda duyarlılık göstereceğine inanıyoruz. Özellikle Valilik, Belediye gibi kurumlarımızın da bu tür bilgilendirme, toplantı ve açıklamaları on-line yapmaları, yayılımı azaltacak, basın çalışanlarını koruyacaktır. Yine resmi kurumlarımız önceden duyuru yaparak web sitelerinden katılımlı, canlı toplantılar düzenleyebilir, açıklamalar yapabilir.”

Toplum olarak zor koşullarda yaşadıklarını, ancak, gazetecilerin çalışamaması demek, hayatın durması demek, kulağımızın duymaması, gözümüzün görmemesi demek olduğunu vurgulayan Gökerküçük, “Bu nedenle yerel basın organlarının ve çalışanlarının bu dönemde ekonomik sorunlarının giderilebilmesi için gerekli her türlü yasal çalışmanın da yapılması zorunludur.

Basın çalışanlarının, karşımızda bizi dinliyor, mikrofonu uzatıyor, fotoğrafımızı çekiyor olması elbette bizler için çok önemlidir. Ancak, özellikle kentimizde, vaka sayısının çok arttığı bu dönemde basın çalışanlarına karşı daha duyarlı olmalıyız.  Bu nedenle kentimizdeki tüm oda, dernek, sendika, vakıf, siyasi parti ve benzeri kurumların, kişilerin ve zorunlu olmadıkça resmi kurumlarımızın da basın çalışanlarını gönüllerinde hissederek basına ulaşmalarını ve basın çalışanlarının örgütleri aracılığı ile yaptıkları ‘Ortak Çağrı’ya uygun davranmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

EDİRNE İL BİRİNCİSİ OLDU
Kumar oynayan 9 kişiye ceza uygulandı
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması başvuruları sürüyor
Edirne’de daire fiyatları İstanbul’la yarışıyor
Vatandaşlar sakatat kuyruğunda
Yasağın bitmesiyle fiyatının düşmesi bekleniyor
Osmanlı'nın ‘devai-misk’i artık coğrafi işaretli
TÜRKSOY’dan Rektör Tabakoğlu’na Abay Nişanı
Müze envanteri genişliyor
Koronavirüsle vitamin kullanımı arttı
Müftülük binası alevlere teslim
CHP’li Vekil: “Esnaf destekleri ne oldu?”