Gün Diş Hekimleri Günü
Bilimsel Diş Hekimliğinin kuruluşunun 112’nci yılı Edirne Diş Hekimleri Odası(EDO) Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen törenle kutlandı. 
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Pandemi kuralları kapsamında Atatürk Anıtı'nda anıta çelenk sunulurken Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

EDO Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Ahmet Haluk Çaylı, törende yaptığı konuşmada “COVİD-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde halkımız ağız diş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi(ADSM)'nde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz” dedi.

“COVİD-19 hastalığında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir” diyen Çaylı, “COVİD-19 Salgınının ilk karşılayıcıları doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. COVİD-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. COVİD-19 hastalığında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir. Ne yazık ki COVİD-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmektedir. Covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerekiyor. Kamuda çalışan dişhekimleri yüksek enfeksiyon riski fiziksel yorgunluk ve maddi kayıpların yanında görev tanımında yer almayan iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun meslek tanımına ve onuruna yakışmayan görevlendirmelerle karşı karşıya kalarak tükenmişlik sendromuna sürüklenmişlerdir” şeklinde konuştu.

“Ödenemeyen  döner sermaye”

“Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır” ifadesini kullanan Çaylı,  “Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.

                Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde pandemi ile savaşta en önde olan meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.”diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne'de Kovid-19 kapsamında bazı kamu işlemleri köylünün ayağına gidiyor
Parası olan da bulamıyor
Vaka sayıları artan Edirne'de vatandaşlara kısa mesajla uyarı
Öğretmenevi sözü unutuldu
Her 3 dakikada bir kadınlar kanser oluyor
Milli Görüş Birlik ve Beraberliğimizin Teminatıdır
Vaka sayıları artan Edirne'de denetimler sıklaştırıldı
Türk Sağlık Sen’den Döner Sermaye Tepkisi
Edirne'de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı
Esnaf destek başvuruları devam ediyor
Edirne'de Kovid-19 döneminde "yaşlılara özel" egzersiz etkinliği düzenleniyor
“Yaşayanlara faydanız yok ölülere hayrınız olsun”