“Alınan kararın bilimsel açıdan izahı yoktur”
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi kurumların açılması ile ilgili alınan karardan geri dönülmesi gerektiğini belirtti. Zobar; “Tüm eğitim kademelerinde pandemi ve sağlık gerekçeleriyle 4 Ocak 2021 tarihine kadar ara verilmişken akşamdan sabaha alınmış bir karar ile okul öncesi eğitim kurum ve sınıflarının yeniden açılmasının, eğitim öğretim süreci ile ilgisi yoktur. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ortada iken ve 20 yaş altı vatandaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması söz konusu iken, okul öncesi eğitim kurumlarını açmaya yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararın bilimsel açıdan izahı yoktur.” dedi.
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Alınan kararla çocukların sağlığının tehlikeye atılacağını belirten Zobar, alınan kararın bilimsel açıdan izahı olmadığını söyleyerek şunları kaydetti: “Okul öncesi eğitimi olmazsa olmaz gören bir bakanlık söz konusu ise öncelikle okul öncesini zorunlu eğitim kapsamına alması gerekirdi ki,  yıllarca talep ettiğimiz halde bunu gerçekleştirmemiştir. Bu karar, Bakanlığın okul öncesine bakış açısının da ispatıdır. Fakir Baykurt’un dediği gibi, ‘Öğretmenler egemen sınıfların emir kulu ya da yönetici tabakaların çocuk avutucuları değildirler.’ Bugün okuma yazma öğrenme aşamasında olan ilkokul 1’inci sınıflarda, geleceklerini belirleyecek sınavlara hazırlanan 8’inci ve 12’inci sınıflarda dahi eğitime ara veren Bakanlığın okul öncesini yeniden açması kabul edilemez. Henüz çok küçük yaş grubunda olan, gelişimsel olarak kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer ve tamamen ekonomik kaygılarla alındığı açık olan, üstelik Dünya Çocuk Hakları Günü’nde alınmış olan bu karardan geri dönülmelidir. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmekle sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir.”

Hükümetin küçük çocuğu olan vatandaşları esnek çalışma kapsamına alması gerektiğini belirten Zobar, sağlığın her şeyden önemli olduğunu vurguladı. Şube Başkanı Zobar; “Hükümet küçük çocuğu olan anne ve babaları özel/kamu fark etmeksizin esnek çalışma kapsamına alarak salgının yayılmasına ve anne babası çalışan çocukların evlerinde kalmasına yönelik tedbirler almalıdır. Ekonomik kaygılar, özel sektör baskıları sağlıktan daha önemli değildir.” ifadelerini kullandı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

AFAD ekipleri, 3 köpek yavrusunu kurtardı
TBMM Başkanı Şentop görme engelli Busem Belinay'la bir araya geldi
Şentop ; "Keşan bizim memleketimiz"
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması
Zobar’dan TÜİK Verilerine Tepki
“10 Yıldır Memur Maaşları Enflasyonun Altında Kalıyor”
Tarım, sanayi, turizm alanlarında iş birliği protokolü imzalandı
Yağıştan etkilenen yollar onarıldı
Edirne'de halk eğitim kursları salgın tedbirleriyle yeniden açıldı
Rektör Tabakoğlu'da CoronaVac aşısı oldu
Edirne "meşhur ayazına" kavuştu
Tunca ve Meriç nehirlerinin debisi düşüyor