“Çocuklara yapılan yatırım geleceğe yatırımdır.”
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Özbaş mesajda, özellikle savaş, yoksulluk ve sefaletin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak adına Birleşmiş Milletlerde imzalanan sözleşme ile 20 Kasım’ın ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlandığını belirtti.
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Tüm dünya çocuklarının ihmal ve istismardan korunması ve çocuk haklarının korunması amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 193 ülke tarafından ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığını belirten Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Özbaş, sözleşme ile çocuk haklarının uluslararası alanda bağlayıcılık kazandığını söyledi. Özbaş; “Sadece ülkemiz çocuklarının değil, tüm Dünya çocuklarının ihmal ve istismardan korunması, kötü muamele ile karşılaşmaması ve çocuk haklarının korunması amacıyla 20 Kasım 1989 yılında B.M. Genel Kurulunda 193 Ülke tarafından ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’ kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti de 1990 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak, Uluslararası alanda bağlayıcılık kazanmıştır. Çocuk Hakları, tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun,  fiziksel/psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacaktır. Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır.  Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak;  milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür.” dedi.

Çocukların geleceğinin bugün ile bağlantılı olduğunu belirten Özbaş, çocukların yetiştirilmesinin herkesin görevi olduğunu söyledi. Müdürü Özbaş; “Nasıl bir gelecek planlıyorsunuz? Sorusuna verilecek cevap, çocuklar için bugün ne yaptığımızla bağlantılıdır. Nüfusumuzun büyük bir bölümün oluşturan çocuklarımızın, sosyal ve kültürel değerlerimiz çerçevesinde yetiştirilmesi, tüm kurumlarımızın ve hepimizin öncelikli görevidir. Bu konuda sorumluluk,  anne/babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir.Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizler çocuklarımızın her zaman yanındayız. Çocuklarımızın iyilik halini güçlendirmek için, eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden, adalet sistemine kadar, bütüncül hak temelli bir yaklaşımla, bakanlığımızın hizmet modelleri kapsamında, koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuğun yüksek yararının gözetileceği çalışmaları önemsemekte ve uygulamaktayız.” şeklinde konuştu.

 

Çocuklara yapılan yatırımların geleceğe yapılan yatırımlar olduğunu söyleyen Özbaş, çocukların bu haklardan mahrum kaldığını düşünen vatandaşların Alo 183’ü arayabileceklerini belirtti.  İl Müdürü Özbaş, şunları ifadeetti: “Unutulmamalıdır ki ‘sevgi, eğitim, yaşam, sağlık, korunma, vb. haklar’ çocukların en doğal haklarıdır.  Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Herhangi bir nedenden dolayı, çocuklarımız sahip olduğu haklarını yaşayamıyor ve bu haklara uzak kalıyor ise bizleri arayabilir, çocuğun üstün yararına olacak durumu bildirebilirsiniz. Alo 183 üzerinden 7 gün 24 saat çağrı merkezimizdeki uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz. Gitmiş olduğumuz yerlerde, karşınıza çıkabilecek olan ‘sokakta mendil satan, su satan, hediyelik eşya satan, tartı tutan, dilenen, müzik aleti çalan, ayakkabı boyayan, çiçek satan, trafik ışıklarında cam silen, vb. durumda çalışan çocuklardan’ alış-veriş yaparak onları sokağa mahkûm etmeyelim. Özellikle işlek caddelerde, cami bahçelerinde, trafik ışıklarında çocuğunu kullanarak, ona istismar yapmaya çalışan anne ve babalara fırsat vermeyelim. Bu durumlar ile karşılaştığınızda lütfen Alo 183’ten durumu bizlere bildirin. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü münasebetiyle, Dünya’nın neresinde olursa olsun, çocukların; çalıştırılma,  şiddet,  ihmal, istismar,  açlık,  savaş,   terör,  göç,  erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni ediyor, tüm çocuklarımızın ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü’ kutluyorum.” Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne'de Kovid-19 kapsamında bazı kamu işlemleri köylünün ayağına gidiyor
Parası olan da bulamıyor
Vaka sayıları artan Edirne'de vatandaşlara kısa mesajla uyarı
Öğretmenevi sözü unutuldu
Her 3 dakikada bir kadınlar kanser oluyor
Milli Görüş Birlik ve Beraberliğimizin Teminatıdır
Vaka sayıları artan Edirne'de denetimler sıklaştırıldı
Türk Sağlık Sen’den Döner Sermaye Tepkisi
Edirne'de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı
Esnaf destek başvuruları devam ediyor
Edirne'de Kovid-19 döneminde "yaşlılara özel" egzersiz etkinliği düzenleniyor
“Yaşayanlara faydanız yok ölülere hayrınız olsun”