Kronik ağrıya mindfulness tekniği
Trakya Üniversitesi(TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Gülnur Öztürk, kronik ağrı tedavilerinde kullanılan bir yöntem olarak mindfulnessmeditasyon yönteminin kişide ağrı şiddetini ve ağrının yarattığı öznel memnuniyetsizliği azalttığını belirtti.
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği ile El Terapistleri Derneği tarafından düzenlenen 17. Ulusal Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Kongresi ile 6. Ulusal El Rehabilitasyonu Kongresine katılan TÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi  Öztürk, kronik ağrı tedavilerinde kullanılan bir yöntem olarak mindfulnessmeditasyonu hakkında bir sunum yaptı.

 

Mindfulnessmeditasyonuna ilgi artıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında online bir şekilde gerçekleşen kongrede Öztürk, mindfulness ile ilgili son yıllarda özellikle gittikçe artan bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “2014 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği çıkarıldı. Bu yönetmelikte çıkan bazı uygulamalar da tamamlayıcı tıp uygulamaları olarak uygulanmaya başlandı. Bunlar akupunktur, hipnoz, müzikterapi, homeopati gibi uygulamaları sayabiliriz. Bunun dışında da yine birçok konuda da kullanılan ve desteği görülen diğer uygulamalardan da mindfulness, meditasyon, gevşeme yöntemleri, nefes egzersizleri gibi birçok başka yöntemler olduğunu görüyoruz. Son yıllarda özellikle bu konularda gittikçe artan bir çalışma olduğu dikkatimizi çekiyor” dedi.

Mindfulnessmeditasyon yöntemin ne olduğuna dair de bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Öztürk, temelde bir farkındalık bulunduğunu dile getirerek, “Mindfulness, mevcut anın içinde kişide olan, kişiyle ilgili ya da çevresinde olan biten her ne varsa bu durumu yargılamadan olduğu hali ile merakla değiştirmeye çalışmadan fark etmektir. Buna örnek olarak da bir elmayı elinize aldığınızı düşünün, elmanın kırmızı rengine bakıyorsunuz, şekline, kokusuna bakıyorsunuz. Aslında o an yaptığınız olan şeyin farkına varmak, yargılamadan meraklı bir şekilde fark etmeye çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Mindfulness yönteminin Budist meditasyon tekniğine dayandığını ifade eden Öztürk, konuyla ilgili ilk çalışmalarınstres azaltma amacıyla Prof. Dr. JonKabatZihntarafından geliştirildiğini de kaydetti.

Öztürk, çeşitli kronik ağrı tedavilerinin ağrı cevaplarındaki etki büyüklüklerine bakıldığında mindfulnessmeditasyonunun önemli bulguları olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: “Mindfulness ile ilgili yapılan çalışmalarda ilgili beyin bölgeleri araştırılmış, dikkat kontrolünün beyindeki anteriorsingulat korteks ve striatumdaemosyon regülasyonunun limbik bölgeler ve striatum, öz farkındalık için de insula, medialprefrontal korteks, posteriorsingulat korteks ve prekuneus olduğunu görüyoruz. Mindfulnessmeditasyonuna dayalı ağrı giderme çoklu beyin mekanizmalarıyla ilişkilidir. Ağrı yoğunluğundaki azalma, sağ anteriorinsula ve ön singulat korteksin rostral bölgesinde aktivasyon artışı ile ilişkilidir”

 

“Denemeye değer bir yöntem”

Yapılan klinik çalışmalarda kronik ağrının orta şiddette sürekli bir biçimde azaldığına dair bulguların olduğuna değinen Öztürk, “Mindfulnessmeditasyon eğitimi sübjektif ağrı deneyiminin birçok boyutunu etkilemektedir. 1 haftadan kısa meditasyon ağrı şiddetini ve ağrının yarattığı öznel memnuniyetsizliği azaltmaktadır. Mindfulness temelli girişimlerin bağımlılık ve kötüye kullanım riski yoktur. Klinik çalışmalarda kronik ağrıda orta derecede başarı değişmez biçimde sürekli bildirilmektedir. O yüzden alet çantamıza yeni bir metot eklemek bağlamında mindfulness yönteminin denenmeye değer olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne'de Kovid-19 kapsamında bazı kamu işlemleri köylünün ayağına gidiyor
Parası olan da bulamıyor
Vaka sayıları artan Edirne'de vatandaşlara kısa mesajla uyarı
Öğretmenevi sözü unutuldu
Her 3 dakikada bir kadınlar kanser oluyor
Milli Görüş Birlik ve Beraberliğimizin Teminatıdır
Vaka sayıları artan Edirne'de denetimler sıklaştırıldı
Türk Sağlık Sen’den Döner Sermaye Tepkisi
Edirne'de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı
Esnaf destek başvuruları devam ediyor
Edirne'de Kovid-19 döneminde "yaşlılara özel" egzersiz etkinliği düzenleniyor
“Yaşayanlara faydanız yok ölülere hayrınız olsun”