Kendisi küçük yüreği büyük
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Edirne Ülkü Ocakları etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Yüksel Yeşil İlkokulu 2’inci Sınıf Öğrencisi Elif Özkan, tüm çocukların eşit haklara sahip olması gerektiğini belirtti.
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Öğrenci Özkan; “Benim ve Dünyadaki diğer çocukların, kanunen veya ahlakî olarak Dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavramdır çocuk hakları. Tüm çocukların hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu.” dedi.

1989 yılında Birleşmiş Milletler’de ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığını dile getiren 2’inci Sınıf Öğrencisi  Özkan, anlaşmanın 193 ülkenin imzaladığını söyledi. Özkan; şöyle devam etti: “Dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta. İşte bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve benim haklarımı korumak adına, 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarıma Dair Sözleşme’ imzalandı. Bu anlaşmayla, benim ve dünyadaki tüm çocukların hakları koruma altına alındı. Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakmanın bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye, benim haklarımı korumak için anlaşmayı 1995 yılında kabul etti. Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var. Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var. 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ kutlu olsun.”

Gerçekleştirilen etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli de, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı. Zileli; “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Biz de bu milletin gençliğine kendimizi adamış Ülkü Ocaklı bireyler olarak bugünün anlam ve önemine dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik. 7 yaşındaki küçük bir kız kardeşimize açıklama yaptırdık. Onun için de tecrübe olması niyetiyle. Biz 2023’e Lider Ülke Türkiye hedefi ile hazırlanan gençleriz. Ülkü Ocakları olarak bizim en büyük vazifemiz Türk Gençliğini yarınlara, bu ülkenin geleceğine hazırlamak. Biz de bu niyetle en alt yaş gurubundan Elif kardeşimiz gibi 8-9, ya da 1-15 yaşındaki kardeşlerimizle ilgilenmek, bunları Lider Ülke Türkiye’sine hazırlamak. Belirlediğimiz bu strateji ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik.” dedi.  Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne'de Kovid-19 kapsamında bazı kamu işlemleri köylünün ayağına gidiyor
Parası olan da bulamıyor
Vaka sayıları artan Edirne'de vatandaşlara kısa mesajla uyarı
Öğretmenevi sözü unutuldu
Her 3 dakikada bir kadınlar kanser oluyor
Milli Görüş Birlik ve Beraberliğimizin Teminatıdır
Vaka sayıları artan Edirne'de denetimler sıklaştırıldı
Türk Sağlık Sen’den Döner Sermaye Tepkisi
Edirne'de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı
Esnaf destek başvuruları devam ediyor
Edirne'de Kovid-19 döneminde "yaşlılara özel" egzersiz etkinliği düzenleniyor
“Yaşayanlara faydanız yok ölülere hayrınız olsun”