Genç üreticilere istiridye mantarı
Meriç Kaymakamlığı’nın koordinesinde yürütülen Alternatif Ürünler projesi kapsamında Meriç Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan istiridye mantarı projesi ile ilçede yaşayan genç üreticilere fayda sağlanacak.
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Meriç Kaymakamlığı, gelir getirici ürün olan albion çileğinin ardından, köylerdeki genç üreticilerin faaliyetlerine devam etmesi amacıyla alternatif ürün olan istiridye mantarı yetiştirmek için kolları sıvadı.

İlçede bulunan Kadıdondurma köyündeki köy muhtarlığına ait bina tahsis edilerek, 200 adet 75-90 cm boylarında kavak kütükleri de teslim edildi.

Kütük mantarı olarak da bilinen istiridyenin yetiştirilmesi ve gençlere fayda sağlanması amacıyla alternatif ürünlerin peşinde olduklarını belirten Meriç Kaymakamı İlyas Öztürk, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Orman İşletme Şefliği ile projeyi ele alıp gerekli istişarelerde bulunduktan sonra projenin hayata geçmesi için yer temini yapılıp genç üreticimize gerekli olan malzemeleri sağladık. Ülkemizde de üretimi büyük bir hızla artan kütük mantarı iş gücü ve üretim maliyetlerinin düşük olması sebebiyle doğal ortamda katkı maddesi kullanılmadan kolaylıkla üretilebilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş olan kütük mantarı, sunduğu sağlık olanakları sebebiyle çok fazla tercih ediliyor. Kütük mantarı sağlığımıza oldukça yararlı olan mantar çeşididir. Birçok element ve vitamin yönünden zengin olan mantar uzman hekimlerin söylediği üzere kanser, beyin, şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır” ifadelerini kullandı.

Öztürk, bu tip projeler ile ilçede yaşayan üreticilere her zaman destek vereceklerini dile getirerek, projeye destek veren Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan’a, projeyi hazırlayan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Çoban ile İlçe Orman İşletme Şefi Cihan Gen’e teşekkür etti. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne'de Kovid-19 kapsamında bazı kamu işlemleri köylünün ayağına gidiyor
Parası olan da bulamıyor
Vaka sayıları artan Edirne'de vatandaşlara kısa mesajla uyarı
Öğretmenevi sözü unutuldu
Her 3 dakikada bir kadınlar kanser oluyor
Milli Görüş Birlik ve Beraberliğimizin Teminatıdır
Vaka sayıları artan Edirne'de denetimler sıklaştırıldı
Türk Sağlık Sen’den Döner Sermaye Tepkisi
Edirne'de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı
Esnaf destek başvuruları devam ediyor
Edirne'de Kovid-19 döneminde "yaşlılara özel" egzersiz etkinliği düzenleniyor
“Yaşayanlara faydanız yok ölülere hayrınız olsun”