“Mevlid kandil gecesi tövbeler makbuldür”
Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Mevlit Kandili ile ilgili açıklamasında, “Mevlid kandil gecesinin hepsini uykuyla geçirmemek, gecenin bir kısmında sabah namazı okunmadan önce kalkıp teheccüd namazı kılınabilir. Bu gece içerisinde tövbeler makbuldür” dedi.
Yayın Tarihi: 29 Ekim 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

Bozkurt, basın mensuplarına Mevlit Kandili’nin önemi ve kandil geceleri yapılması gerekenleri anlattı.

 “Mevlit Kandili, Peygamberimizin doğumu anlamına geliyor” diyen Bozkurt, “Mevlit zaten doğum anlamına gelir. Bilindiği üzere Peygamberimizden önce Arap yarımadasında cahiliye dönemi vardı. İnsanlar putlara, heykellere tapıyordu. Zenginler, fakirleri köle gibi çalıştırıyordu. Güçlü olanlar zulüm ediyordu. İnsanları karanlıktan çıkarabilecek, hak ve hukuku öğretecek bir davetçiye ihtiyaç vardı. Peygamberimiz bu vesileyle Rabbimiz tarafından davetçi olarak gönderildi. Peygamberimiz Mekke’de dünyaya geldi. Mekke’de büyüdü. 40 yaşındayken Hira Mağarası’nda Peygamber oldu. Peygamber olmadan önce yalnızlık ona sevdirilmişti. Günün birinde Hira Mağarası’nda yalnızken Cebrail ilk vahiyi getirir. İlk vahiy de ‘Yaratan Rabb’inin adıyla Oku’dur. Dinimiz okumaya o kadar önem vermiştir ki ilk ayet ‘Oku’ emriyle başlamıştır. Peygamberimiz Allah’tan aldığı emirleri insanlara tembih etmiş ancak Mekke’dekiler ataları putlara taptığı için şirkte oldukları için Peygamberimizin dediklerini hazmedemediler. Peygamber Efendimize eziyet ettiler. En sonunda Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret etmek zorunda kaldı. Bu hafta münasebetiyle Peygamber Efendimizin doğumundan ölümüne kadar hayatını en güzel şekilde dile getireceğiz. Biz de akşam ve yatsı arasında Selimiye Camii, Eski Cami ve Üç Şerefeli Camii’nde mevlit okuyacağız. Hatim dualarımızı yapacağız. Bu şekilde haftamızı icra etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Teheccüd namazı kılınabilir”

Mevlit Gecesi ile ilgili özel bir ibadet şekli olmadığını vurgulayan Bozkurt,  “Farz namazlardan sonra en artan namaz teheccüd namazıdır. Bu gecenin hepsini uykuyla geçirmemek, gecenin bir kısmında sabah namazı okunmadan önce kalkıp teheccüd namazı kılınabilir. Bu gece içerisinde tövbeler makbuldür. Çünkü Peygamberimiz Allah’ın yanında çok değerlidir. Peygamber efendimizin şehadetini getirmediğimiz zaman Allah şehadetimizi kabul etmez. O kadar değerlidir. Peygamberimizi o kadar sevmiş ki şehadetin bir şartı da Peygamberimize imandır. Peygamberimizin bu gece doğmasından dolayı bu geceyi değerlendirmek, tövbe etmek, yetimlere, fakirlere yardım etmek, anne-babamız hayattaysa onları ziyaret etmek gerekir.” şeklinde konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 “Yoğun bakımda doluluk %76”
Toplu ulaşıma ‘HES’ zorunluluğu
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden örnek hizmet
Arda:”Emaneti teslim almaya hazırlanıyoruz.”
Toplu ulaşım araçlarında maske denetimi
Eren’den, Edirne Belediyesi’ne sert eleştiri
Kombi ve peteklere dikkat
Edirne Fahri hemşehrisini kaybetti
Karantinada olması gereken kadın sürücü yakalandı
Plaka numarası değişikliğini polis yutmadı
DSİ’den Büyüköğünlü Göleti müjdesi
Bakan Koca’nın uyarısına Edirneliler kulak verdi