Cumhuriyet coşkusu…
Büyük Önder, Devlet Adamı Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıl dönümü dolaysıyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı törenleri dün Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunumuyla başladı.
Yayın Tarihi: 29 Ekim 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’inci yıl dönümü kapsamında tören düzenlendi, tören alanına koronavirüs salgını nedeniyle belirli sayıda katılımcı alındı.

Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törende koronavirüs salgınına karşı tedbirler üst düzeyde tutuldu. Katılımcıların içerisi girişlerde ateşi ölçüldü. Sosyal mesafe ve maske kuralına da dikkat edildi. Törende Edirne Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri anıta sunuldu. Edirne Valiliğine dilekçe veren siyasi partiler ve STK’lar da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

Saygı duruşu esnasında vatandaşlar araçlarından çıkarak saygı duruşuna katıldı. Kentte 1 dakikalığına hayat durdu.

Tören sırasında bayrak tutan bir öğrenci, tansiyonunun düşmesiyle birlikte kısa süreli baygınlık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahalesi sonrasında öğrencinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

Gerçekleştirilen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, protokol üyeleri, siyasi partilerin başkanları, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet Bayramını Edirne’de ilk defa kutladıklarını belirten Romanya Demokrat Türk Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan Bormanbet, bayramı Edirne’de kutlamanın kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti. Bormanbet; “Her yıl komisyon başkanı olarak öğretmenler için işbirliği amacıyla eğitim kurumlarıyla birlikte böyle etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl Edirne’de etkinliğimizi düzenledik. Hem Cumhuriyet Bayramı hem de Trakya Üniversitesi ile ortak bir çalışma için burada bulunduk. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramı’nı Edirne’de kutlamak bizim için çok anlamlı oldu. Biz de burada çelenk sunumu yaptık.” dedi.

Romanya Demokrat Türk Birliği Kültür Komisyonu Başkanı Serin Türkoğlu da Edirne’de geçen senelerde projeler yaptığını ama Cumhuriyet Bayramı’nı ilk defa kentte kutladıklarını belirtti. Türkoğlu; “Senelerce Edirne ile beraber projeler yaptık. Daha önce hiç Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamıyorduk. İlk defa Edirne’de kutladık. Çok güzel bir etkinlik oldu. Çok duygulandık.” ifadelerini kullandı. Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 “Yoğun bakımda doluluk %76”
Toplu ulaşıma ‘HES’ zorunluluğu
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden örnek hizmet
Arda:”Emaneti teslim almaya hazırlanıyoruz.”
Toplu ulaşım araçlarında maske denetimi
Eren’den, Edirne Belediyesi’ne sert eleştiri
Kombi ve peteklere dikkat
Edirne Fahri hemşehrisini kaybetti
Karantinada olması gereken kadın sürücü yakalandı
Plaka numarası değişikliğini polis yutmadı
DSİ’den Büyüköğünlü Göleti müjdesi
Bakan Koca’nın uyarısına Edirneliler kulak verdi