“Yerli çiftçiyi düşünmüyorsunuz”
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, yurt dışından buğday ithal etmenin yerli çiftçiyi zora soktuğunu söyleyerek, “Yerli çiftçiden esirgenen fiyatın yabancı çiftçiye verilmesinin iktidarın kendi çiftçisini düşünmediğinin göstergesidir” dedi.
Yayın Tarihi: 20 Ekim 2020, Salı 07:00
Haberleri

Bu yıl için açıklanan hububat taban fiyatına göre Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin ekmeklik buğdaya 1650, makarnalık buğdaya 1800 lira fiyat verdiğini hatırlatan Ergin “Aynı TMO ithal makarnalık buğdaya 330 dolar vererek alıyor. Yani 2 bin 450 TL. Yerli çiftçiye makarnalık buğday için 1850 lira veren TMO ithal buğdaya 2 bin 450 lira ödüyor. Bu kabul edilebilir bir anlayış̧ değildir” ifadelerini kullandı.

Ergin, ülke içinde üretimi kalkındırmak için yabancı üreticilerin desteklenmemesi gerektiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Girdi maliyetlerini azaltmak; üretimiçin uygun koşulların yaratmak, zamanında maliyetlerin üstünde çiftçi kârını da gözeten taban fiyatları açıklamak ve yeterli alımı yapmak, çiftçi desteklemelerini artırarak ve zamanında ödeyerek buğday dahil tahıl üretim alanı, verim ve üretim miktarını artırmak olması gerekmektedir ama maalesef AK Parti iktidarı yabancı çiftçiyi kalkındırma anlayışından vazgeçip iç̧ üretimi artırmaya bir türlü yaklaşım göstermiyor.  Yerli üretici taban fiyatının 2 bin lira olmasını istediyse de yerli üreticiye 1650 TL’yi reva gören hükümet; şimdi yabancı ülkelerden 2 bin 450 TL’ye buğday ithal ediyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Yerli üretici pandemi nedeniyle zaten zor günler geçirmektedir. Böylesine bir ortamda, bu ithalat, Türk çiftçisine vurulan bir darbedir. Türk çiftçisine 1850 lirayı çok görenler, yabancı üreticilere hangi mantıkla 2 bin 450 lira ödeyecektir?”  Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Atıl durumdaki okulda ‘yeni umutlar’ yeşerecek
Tuğra’dan 6’ncı şube
Bildiş’ten basına destek
“Niye bu acelecilik?”
Lalapaşa'nın kurtuluşu törenle kutlandı
Avrupa’nın ayıbını hatırlattı
En fazla ödenek köy yollarına
Kurallara uymayanlar cezadan kaçamadı
“Sebze–meyve pazarları açık olacak”
Tarihi çarşılarda Kovid-19 denetimi
Belediyenin su mücadelesi
‘Kadınlar günlere ara verin!’