“Süt 3 Lira’nın da üzerinde olması lazım”
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, Ulusal Süt Konseyinden çiğ inek sütüne zam yapılmamasını  eleştirdi.
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Akkuzu, yaptığı açıklamada, “Şu anda süt 2 lira 30 kuruş, müstahsilin eline geçen 2 lira 20 kuruş. Sütün bu maliyetlerle en az 3 Lira olması gerekiyor. Hatta 3 Lira’nın da üzerinde olması lazım ki insanlar heyecanlanabilsin, hayvancılığa, gerçek işine sarılabilsin” dedi.

Köylerde genç nüfusun kalmadığına dikkat çeken Akkuzu,  bu konuda şunları kaydetti:“Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi yetkilileri ve devlet yetkilileri toplantı yaptı. Bununla ilgili sütte herhangi bir zam artışı ortaya çıkmadı. Bunu üzülerek belirtiyorum. Çünkü hayvan sektöründe olanlarda çok büyük bir beklenti vardı. Fiyat artışı olmaması, girdi maliyetlerinin çok yüksek oranlarda artması maalesef üreticiyi çok zor durumda bıraktı. Köylerde genç nüfusun kalmadığından şikâyet ediyoruz. Ama bu şartlarda, bu girdi maliyetleriyle süte verilmeyen zamlarla üretici nasıl mücadele edecek? Çocuğunu nasıl köyde bırakacak? Bununla ilgili acil olarak önlem alınması gerekiyor. Artık bıçak kemiğe dayandı sözü burada yeterli kalmıyor. Bıçak kemiği de geçti. Bununla ilgili acil önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda süt 2 lira 30 kuruş, müstahsilin eline geçen 2 lira 20 kuruş. Sütün bu maliyetlerle en az 3 Lira olması gerekiyor. Hatta 3 Lira’nın da üzerinde olması lazım ki insanlar heyecanlanabilsin, hayvancılığa, gerçek işine sarılabilsin. Yılda bir olması doğru değil. Daha önceki yıllarda 6 ayda bir fiyat artışlarında güncellemeler oluyordu. Girdi maliyetlerinin artışına göre aynı oranlarda zam yapılıyordu. Şimdi yıldan yıla olduğu zaman yıl içerisinde çok büyük artışlar oluyor. Üretici de maalesef bu fiyatların altında eziliyor. Bunun Avrupa’da, dünyada kabul edilebilir rakamı 1 Litre süt ile 1 buçuk kilogram yem maliyeti. Bunu sabitleyebilirsek bu oranlarda artış sağlayabilirsek üretici mağdur olmaz.”  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Üflesen yıkılacak
Kimse bu işi yapmak istemiyor
“Fiyattan değil sürümden kazanıyoruz”
Denetimler hız kesmiyor
Üç araç birbirine girdi
Aksal’dan annelere hakaret eden Tosun’a cevap
Aileleriyle kitap okudular
Makamındaki kedisine isim arıyor
TÜ Edirne Kırmızısı’nın peşinde
Eski payitahtın tanıtımında ‘yeni versiyon’
Trakya Birlik'ten rekor ödeme
İriş:“Karabağ Azerbaycan’dır. Azerbaycan, Karabağ’dır”