Edirnekâri kursu açılacak
Adını doğduğu kentten alan Edirnekari sanatının son ustalarından Halil Teksöz, sanatın gelişip devam etmesini sağlamak için açtığı ve verdiği kurslara bir yenisini daha ekleyecek.
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

İlgi görmemesinin yanı sıra desteklenmediği için var olma mücadelesi veren Edirnekari sanatı, meraklısıyla bir araya gelecek. Sanatın kentteki son ustalarından Halil Teksöz, açtığı kurslarla Edirnekâri’yi yaşatmaya çalışırken, yeni dönem kursları için bilgiler verdi. 2 Kasımda başlayacak olan kurslarda 2 grubun bulunacağını kaydeden Teksöz, grupların 4’er kişiden oluşacağını söyledi. Teksöz, atölye çalışmalarının ise 19.00 ile 21.30 saatleri arasında yapılacağını ekledi.

Süsleme sanatı öğrenmek isteyenlere yardımcı olduğunu belirten Teksöz, "20 yıldır Edirnekâri ile ilgileniyorum. Bu sanat 14. yüzyılda başlayan ahşap ev deri bezeme işçiliği. Edirnekari, tavanlara, kapılara, ahşaplara, sandıklara uygulanan toprak boyayla yapılan naturel bir sanattır. Uygulaması ve yapımı ince işçilik gerektiriyor. Edirne'ye en az 20-25 tane bu işi bilen insan bırakmamız gerekiyor. Bu yetiştirdiğimiz arkadaşlarda küçük küçük atölyeler kurarak Edirne'ye gelen turistlere bu sanatı gösterebilsin" ifadelerini kullandı.

Edrinus’a davet etti

İşini adeta aşkla yapan usta Teksöz, Edirnekâri sanatına merak duyanlara bilgi vermek ve kurs hakkında bilgi almak isteyen herkesi atölyesi Edrinus’a davet etti. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Üflesen yıkılacak
Kimse bu işi yapmak istemiyor
“Fiyattan değil sürümden kazanıyoruz”
Denetimler hız kesmiyor
Üç araç birbirine girdi
Aksal’dan annelere hakaret eden Tosun’a cevap
Aileleriyle kitap okudular
Makamındaki kedisine isim arıyor
TÜ Edirne Kırmızısı’nın peşinde
Eski payitahtın tanıtımında ‘yeni versiyon’
Trakya Birlik'ten rekor ödeme
İriş:“Karabağ Azerbaycan’dır. Azerbaycan, Karabağ’dır”