Hem sağlık, hem ticari uyarı
Edirne Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, koronovirüs pandemisinde çok sayıda Bulgar turistin alışverişe geldiği kentteki esnafları uyardı. İnci, “Bulgaristan’daki önlemler Türkiye’deki kadar sıkı değil. Mesela sokakta gezerken maske takma zorunluluğu yok. Benzeri önlemler yok. Biz burada esnaflarımızdan şunu rica ediyoruz. Lütfen sizler azami ölçüde gelen turistleri, müşterilerinizi önlem almaları konusunda uyarın. Çünkü bu kapının açık kalması Bulgaristan’daki vaka sayısının artmamasıyla doğru orantılı” dedi.
Yayın Tarihi: 29 Eylül 2020, Salı 07:00
Haberleri

İnci, düzenlediği basın toplantısında, Edirne’ye son bir aydır ciddi Bulgar turistin geldiğini belirterek, “1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta ilimiz olmak üzere Trakya ve İstanbul’a ciddi bir akım olduğunu görüyoruz.” dedi ve şunları ekledi:

“Son hafta sonunda da bu olay maksimuma ulaştı diye düşünüyorum. Çok ciddi bir Bulgar turist ilimizdeydi. Bulgaristan’daki önlemler Türkiye’deki kadar sıkı değil. Mesela sokakta gezerken maske takma zorunluluğu yok. Benzeri önlemler yok. Biz burada esnaflarımızdan şunu rica ediyoruz. Lütfen sizler azami ölçüde gelen turistleri, müşterilerinizi önlem almaları konusunda uyarın. Çünkü bu kapının açık kalması Bulgaristan’daki vaka sayısının artmamasıyla doğru orantılı. Eğer buraya gelen misafirlerimiz gerekli önlemleri almadan virüsü alıp ülkelerine dönerlerse ve bu bir istatistiğe yansırsa örneğin Ekim 15’de Bulgaristan hükümeti biz bu kapıyı açmadan önce vaka sayısı günde 100’dü, şu an 300’e çıktı derse özellikle bölge olarak ciddi bir vaka artış sayısı olur ise o zaman haliyle Bulgaristan hükümeti sınır kapılarını kapatma yoluna gidecektir. Dolayısıyla gelen Bulgaristan vatandaşları önlem almasa bile biz esnaf olarak bütün arkadaşlara önlem almalarını zorunlu kılmamız gerekiyor. Dükkana maskesiz almamamız gerekiyor.

 Ticaretin devamlı olabilmesi için bu konuda esnafımızı uyarıyorum”  

 

“Çalışanlar işsiz kaldı”

Pandemi nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitim kararı almasının birçok sektöre olumsuz yansımalarının olduğuna dikkat çeken İnci, “Üniversiteler açılmıyor. Şu an şehrimizde birçok yurt işletmecisi vardı. Hepsi sıkıntıda. Bir sürü kafeterya işletmecisi var, onlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar işsiz kaldı.” dedi ve şunları anlattı:

“Edirne’de şu anda ciddi bir istihdam sıkıntısı var. Şu anda birçok garson, aşçı, temizlikçi işsiz durumda. Acilen devletin aldığı önlemlerin dışında bizim yereldeki iş adamları derneklerinin, ticaret sanayi odasının, esnaf odasının bu konuyla ilgili çözüm önerilerinin ne olduğunu, nasıl bir strateji izleyeceğimizi yani önümüzdeki 2 yıl bu devam ederse ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bununla ilgili ben bir çağrıda bulunuyorum. Bence bununla ilgili bizim bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Edirne ve ilçelerinde esnaf ve çalışanlarımız için bir yol haritamız olsun. Eğer pandemi 2 sene giderse bu insanlar ne olacak? En azından bu hasarı ‘ne kadar azaltabiliriz’i hesaplamamız gerekiyor. Bununla ilgili ben umarım el birliğiyle bütün STKlar bir araya gelir bir çözüm noktasına ulaşırız diye düşünüyorum. Bilindiği üzere pandemiye girilen dönemde insanlara devlet tarafından krediler verildi. Bu kredilerin şu anda geri dönüşleri Ekim 15’den itibaren başlıyor. Örneğin yurt işletmecisi bir arkadaşımız ‘nasıl olsa pandemi Eylül sonuna kadar biter. O zamana kadar okullar açılır, biz de çektiğimiz kredileri öderiz.’ diye öngördü. Şu anda o öngörü gerçekleşmedi. Şu anda bu insanların hiçbir gelirleri yok. Bu insanların ciddi bir şekilde aylık ödeme tutarları var. Bunlar ne olacak? Bunlarla ilgili Türkiye genelinde Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere ivedilikle bu kredi garanti fonu veren bankaların genel müdürlükleriyle ve Maliye, Ekonomi bakanlarıyla bir araya gelip bu taksitlendirmeleri artık ötelerler mi daha farklı bir sistem mi olur belli kriterler konması gerekiyor. Müteahhitlik sektörü fena değil. İnsanlar evlerini sattı. Onların durumu iyi. Ama yurt işletmecisi için, lokantacı için böyle kredi kullananlar varsa bunların ne şekilde destek olunacağına dair başta Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere acilen hükümetle bir mutabakata bağlaması gerektiğini düşünüyorum. Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapmaları gerekmekte. Sektörel bazda sıkıntılı olan sektörler belli. Devletimiz de gayet iyi biliyor. Bunlar üzerinden bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum”  

 

“Hibe aldık”

EGİAD’ın Edirne-Yanbol’u içeren bir mobil aplikasyon projesi olduğunu kaydeden İnci, “EGİAD olarak, artık geleneksel hale geldiğini düşünüyorum, yeni bir hibe aldık. Ortağımız Yanbol’daki Eurowoman Kadınlar Derneği. Biz bu dernekle beraber şu anda Edirne -Yanbol’u içeren bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Daha önce de söylendi. Zaten şehrimizde mobil aplikasyonlar var. Bizimkisi daha farklı daha profesyonel daha ticari olacak. Öyle planlıyoruz. Hepsi birbirinin tekrarı olmasın. Bir şey yapıyorsak topluma faydası olsun. Daha farklı bir başlık olsun. İçerik olarak şöyle olacak. Edirne genelindeki minimum 500 tarihi eserin her birinin en az 3-4 fotoğrafı, uydudaki yerleri, yol tarifleri, çevresindeki konaklama imkanları, çevresindeki işletmeleri içeren ciddi bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Şu anda ihale aşamasındayız. Bunlar tamamlandıktan sonra aşama aşama bilgi vereceğiz. Şu anda EGİAD Yanbol Eurowoman Kadınlar Derneği ile Yanbol Edirne aplikasyon hibesi almıştır. Şu anda da projemiz aktif olarak devam etmektedir.” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Mevlid kandil gecesi tövbeler makbuldür”
Eğitim-İş’te Cumhuriyet Bayramı açıklaması
“Bütünlüğümüze yapılacak her saldırıya karşı koyacağız”
10 bin adet simit dağıtıldı
“Edirne’de korkulacak bir durum yok”
CHP’li gençlerden maske
Cumhuriyet coşkusu…
‘Pele Mehmet’ öldü, güreş camiası yasta
Osmanlı’da toplu kullanım alanları kapatıldı
Edirne Belediyesi'nden 97.yıla özel
Millet Bahçesi için ziyaret
Adımlar Toprak Dede’ye