“Trakya Birlik’e ürün veren kazançlı çıktı”
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ayçiçeğinde bu yıl iki kere fiyat güncellemesi yaptıklarını belirterek, “Trakya Birlik’e ürünlerini verenlerin hepsi kazançlı çıkmış oldu” dedi.
Yayın Tarihi: 29 Eylül 2020, Salı 07:00
Haberleri

 

Akgün, ayçiçeği taban alım fiyatında doğru bir yol izlediklerini kaydederek, “Yeni bir model geliştirerek 3 bin 240 lira olan fiyatımızı, 3 bin 550 liraya taşıdık, daha sonra da 3 bin 850 lira fiyat ile de sonlandırdık” dedi.

Akgün, gazetecilere, 2020 yılı ayçiçek alım sezonunu değerlendirdi. Akgün değerlendirmesinde, “Bu yılki sezonumuz başlarken herkes bugün ayçiçeğinin bu fiyatının buralara geleceğinin hesabını yaptığına inanmıyorum. İlk ürün Adana’da biçildi, oradaki fiyatlar 2 bin 780 lira civarındaydı. Herkesin beklentisi 3 bin liranın üzerinde fiyat oluşmasıydı. Tüm dünyada pandemiyle birlikte kuraklık her ülkede kendini göstermeye başladı ve ilk başta Edirne’de olmak üzere ayçiçeğinde mısırda verim düşüklüğü baş gösterdi.  Bununla birlikte fiyatların 3 bin 300 seviyelerinde olduğu bir ortamda fiyatlar yukarıya doğru gitmeye başladı. Biz 3 bin 240 lira fiyatla alıma başladık. Eski yıllarda tek fiyatla başlıyorduk, bu senenin önemini gördükten sonra ve çeşitli fiyatlar vererek sezonu bu şekilde tamamlamamız gerektiğine inandık. Yeni bir model geliştirerek 3 bin 240 lira olan fiyatımızı 3 bin 550 liraya taşıdık, daha sonra da 3 bin 850 lira fiyat ile de sonlandırdık” şeklinde konuştu.

 

“Bizim kapımız herkese açık”

 

Trakya Birlik’in geçen sene 340 bin ton ayçiçeği alımı, bu yıl ise 260 bin ton ayçiçeği alımı gerçekleştirdiğini ifade eden Akgün, “Bugüne geldiğimizde 260 bin ton ürün aldık. Bu bizim için önemli bir rakam. Bütün ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bu bizim doğru iş yaptığımızın neticesi. 260 bin ton ürünü alıp bir araya getirmek kolay bir mesele değil. Bu da ortaklarımızın başarısıdır. Bu fiyatlara başlarken bize inanan ortaklarımız çok kazançlı oldular. Bugün 3 bin 100 liraya borsada mal çıktığında daha sonra 3 bin 200 lira oldu, 3 bin 850 liraya kadar dışarıya ürün teslim etmeyip de Trakya Birlik’e ürünlerini verenlerin hepsi kazançlı çıkmış oldu. Bu bizim de bir başarımızdır. İnşallah daha güzel şeyler yapmak isteriz. Bu rakam önümüzdeki sene olur mu, bugünden kestirmek zor. Ama fiyatların buralara geleceğini kimse hayal etmemişti diye düşünüyorum. Burada herkesin bir kazancı var ve bu kazancın kıymetini bilmesi lazım.

Biz Trakya Birlik olarak inşallah bu senenin getirdiği fiyatlarla ilgili devam ederse biz ortaklarımıza bu çalışmalarımızla daha güzel kâr paylarıyla döneceğimize inanıyorum. Hala ayçiçeği getiren insanlarımız var. Bu da kooperatife olan inançlarından güvenlerinden dolayıdır. Çünkü bunu 3 bin 200 lirayken getiren insanlar ki biliyorlardı kazanacaklarını. Özellikle erken biçilen yerlerde fiyatlar konusunda keşke birliğe getirseydik diyen insanlar var. Bizim kapımız herkese açık.

Zaten bu ürünün tamamını bizim alıp işlememizin imkânı yok. Burada sanayici de tüccar da olacak. Trakya’da 650 bin ton civarında ürün var. Bu ürün paylaşılarak böyle devam edecek. Geçen sene 340 bin ton alım yapmıştık, bu yıl 260 bin ton. Bu yıllara göre değişir. Böylesine verimin düşük olduğu bir yılda bu kadar ürün alınması bizim için güzel bir sonuç.

Bizim özelliğimiz var. Biz sezonunun sonuna kadar aynı fiyatı bütün ortaklarımıza yansıtarak sezonu kapattığımız zaman tüm ortaklarımız bundan yararlanıyor. Başka yerde böyle değil. Biz sezonun başında da getiren sonunda da getiren ortaklara aynı parayı ödemiş oluyoruz ve aynı haklardan faydalandırıyoruz” diye konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Mevlid kandil gecesi tövbeler makbuldür”
Eğitim-İş’te Cumhuriyet Bayramı açıklaması
“Bütünlüğümüze yapılacak her saldırıya karşı koyacağız”
10 bin adet simit dağıtıldı
“Edirne’de korkulacak bir durum yok”
CHP’li gençlerden maske
Cumhuriyet coşkusu…
‘Pele Mehmet’ öldü, güreş camiası yasta
Osmanlı’da toplu kullanım alanları kapatıldı
Edirne Belediyesi'nden 97.yıla özel
Millet Bahçesi için ziyaret
Adımlar Toprak Dede’ye