Trak Kaya Sunağı’nda ‘Güneş Diski’ keşfi
Edirne’nin merkeze bağlı Suakacağı köyünde bulunan, yaklaşık 3 bin 500 yıllık geçmişe sahip olan Trakların kutsal tapınakları arasındaki kaya sunağında ayın ve güneşin hareketlerini gözlemlemek amacıyla kullanılan Güneş Diski’ne rastlandı.
Yayın Tarihi: 26 Eylül 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr.Engin Beksaç, Suakacağı köyünde yer alan ve Trakların dini ritüellerini yerine getirdiği ‘Kaya Sunağı’nda keşif gezisi düzenlediği sırada günümüze kadar bitki örtüsü altında kalan bir ‘Güneş Diski’ buldu.

Dini ritüellerin yapıldığı yer: Kaya Sunağı

Trakya’da çok sık görülen kaya sunaklarının ayin ve ibadet sistemlerinin gerçekleştirildiği bir tapınak türü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Beksaç, “Kaya sunakları, dünyanın pek çok yerinde esasında Trakya’da ve Avrupa’da çok sık karşımıza çıkan bir anıt tipidir. Bu esasında doğayla ve inanışlarla şekillenen kültlerden oluşan bir tapınak tipidir. Eski çağ uygarlıklarının bizim Yunan kültüründen tanıdığımız tapınaklar dışında kendilerine özgü tapınak alanları da vardı. Bu kültürlerde tapınak alanlarının kullanımı daha çok doğayla iç içe olarak yapılırdı. Kaya sunakları özellikle ana tanrıçayla bağlantılı olarak kutsal kayayla bütünleşmiş olan bir anıt tipi. Bunlar genellikle yüksek yerlerde, nehir kenarlarında oluyor. Tabi bu da kültün inanış sisteminin kendilerine özgü olan şekillerinden kaynaklanan bir durum. Kaya sunağı esasında yıl dönümlerinde ya da belirli dönemde yapılan ayin ve ibadet sistemlerinin gerçekleştirildiği bir tapınak türüdür” dedi.

Suakacağı köyündeki kaya sunağına sık sık geldiğini ve gelişmeleri takip ederek bölgeyi incelediğini sözlerine ekleyen Beksaç, “Buradaki sunağı çok yıllar önce bulup tespit etmiştik. Zaman zaman buraya gelerek, tahribatın durumunu kontrol etmek için geliyorum. Gelişmeleri de böylelikle yakından takip ediyorum. Aynı zamanda doğal bitki örtüsünden kaynaklı olarak gözümüzden kaçırdığımız bir şeyin olup olmadığını kontrol etmek için de geliyorum. Bu sefer de daha önce ağır çalı altında kalan bir kayaç yüzeyinde bir güneş diskini görmemiz mümkün oldu. Bu tip kaya anıtları için bu olağan bir durum. Yani pek çok şeyi gözden kaçırabiliyorsunuz bu nedenle de sık sık gelip taramanız gerekmektedir. Suakacağında da aynı olay söz konusu” şeklinde konuştu.

“Güneş Diski’ne Trakya’da az rastlanıyor”

Beksaç, Traklarda astronominin oldukça gelişmiş olduğunu ve bu durumun dinle iç içe geçtiğini kaydederek, “Güneş diski örneklerine doğu Trakya’da rastlamıyoruz. Çok fazla bir örneği yok bu nedenle güneş diski çok değişik bir olgu. Bulgaristan’da bir miktar örneği var. Bu anıtlar da çok erken dönemle bağlantılı ve ibadetlerle iç içe geçmiş durumda. Astronomik olaylarla yakın bağlantısı olduğunu gösteriyor. Buna burada rastlamamız gerçekten ilginç oldu. Buradaki ana adak çukuru ve diğer kayaç oluşumları da bize arkeoastronomik olayların ne kadar önemli olduğunu göstermekteydi. Biz bunu daha önceki gelişlerimizde de fark etmiştik. Ama bu sefer diskin karşımıza çıkması çok enteresan oldu.Traklarda astronomi çok gelişmişti. Dini de astronomiyle iç içe geçmiş oldu. Bu bölgenin hemen arkasında bir yerleşim yeri var. Bu yerleşim yerindeki seramik örneklerine baktığımız zaman bunların önemli bir bölümünün geç bronz ve erken demir çağ olduğunu gördük. Bu da yaklaşık olarak M.Ö. 1500’lere yani günümüzden 3 bin 500 yıl öncesine çıkan bir tarihsel geçmişinin olduğunu göstermekte” ifadelerini kullandı. Haber Jale Avyüzen Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Mevlid kandil gecesi tövbeler makbuldür”
Eğitim-İş’te Cumhuriyet Bayramı açıklaması
“Bütünlüğümüze yapılacak her saldırıya karşı koyacağız”
10 bin adet simit dağıtıldı
“Edirne’de korkulacak bir durum yok”
CHP’li gençlerden maske
Cumhuriyet coşkusu…
‘Pele Mehmet’ öldü, güreş camiası yasta
Osmanlı’da toplu kullanım alanları kapatıldı
Edirne Belediyesi'nden 97.yıla özel
Millet Bahçesi için ziyaret
Adımlar Toprak Dede’ye