Balon şişiren kazanıyor
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Turgut Terzi, oluşacak koronovirüsün etkilerini azaltmak için hergün akciğer egzersizinin önemine dikkat çekerek, lastik balon şişirmenin akciğer egzersizini sağladığını söyledi.
Yayın Tarihi: 16 Eylül 2020, Çarşamba 07:00
Haberleri

Terzi, “Eğer günde 2-3 defa balon şişiriyorsanız ya da kademeli olarak derin nefesinizi alarak iyice ciğerlerinizi dolduruyor, birkaç saniye tutuyor ve tamamen boşalacak şekilde itiyor, ciğerlerinizi boşaltıyor, bunu da 4-5 kere tekrarlıyorsanız akciğerlerinizi bütün kapasitesiyle çalıştırmış oluyorsunuz” dedi.

“Solunum kapasitesini yüksek tutmamız gerekiyor”

Gazetecilere, akciğer egzersizi hakkında açıklama yapan Terzi, “Çünkü biliyorsunuz; hareket edebilme, egzersiz yapma; insanlar için yemek, su, uyku kadar önemlidir. Bu dönemde; var olan bu virüsün daha çok akciğerlerle ilgili etkilerini azaltmak için temizliğin yanına bir de akciğerlerimizin kapasitesini yükseltecek şekilde akciğer egzersizlerini de yüklememiz gerekiyor.” diyerek şunları kaydetti:

“Çünkü bu yaz dönemini daha önceden alışık olduğumuz kadar hareketli geçiremedik. Diğer taraftan da sonbaharda bizim alışkanlıklarımız ve yaşadığımız alanlar nedeniyle daha da durağan olacak. Bu da akciğer problemlerimizin daha sık olmasını sağlayacaktır. Tüm bunları yaparken bir de vücudumuzun hareket kapasitesini ve akciğerlerimizin solunum kapasitesini yüksek tutmamız gerekiyor. Akciğer egzersiziyle ilgili fizik tedavide çok sık kullandığımız basit bir yöntem vardır; rehabilitasyonda balon şişirtiriz. Eğer günde 2-3 defa balon şişiriyorsanız ya da kademeli olarak derin nefesinizi alarak iyice ciğerlerinizi dolduruyor, birkaç saniye tutuyor ve tamamen boşalacak şekilde itiyor, ciğerlerinizi boşaltıyor, bunu da 4-5 kere tekrarlıyorsanız akciğerlerinizi bütün kapasitesiyle çalıştırmış oluyorsunuz. Eğer siz akciğerlerinizin tam çalışmasını sağlarsanız, akciğerlerinizin savunma mekanizması yerinde olur; açmadığınız bir çeşmeden akmayan bir suyun borularda bazı olumsuzlukları daha çabuk ortaya çıkartabileceği gibi. Korona virüsü yok edecek anlamında değildir ama tedbirler ne kadar fazla alınırsa ortaya çıkacak olan tablo da daha iyi olacaktır. Sadece korona demek de doğru değil; aslında bunları yaptığınız zaman sağlıklı yaşamak için bir şeyler yapıyorsunuz demektir”  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Üstev: “Başkan verdiği sözün arkasında değil”
Yardımcı: “Bunların hepsi yalan”
Saros için tek yürek!
Ekuklu’dan aşırı sıcaklardan korunma uyarısı
Bir itfaiye ekibi daha yola çıktı
Başkan Yaşagör’den aşı çağrısı
251 Şehit İçin 251 Fidan
Yer tahsisi için onay alındı
Kadınlar Azra Gülendam’ı andı
Tuvalet derdi vatandaşı gerdi
Hanımar’ pazarı girişimcilerini arıyor
Gaytancıoğlu’ndan Çakmak Barajı yorumu