İlçe dışından esnafa izin yok
Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde artan vaka ve vefat sayılarıyla birlikte çeşitli yeni kararlar de alınmaya devam ediyor. Uzunköprü Kaymakamlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Uzunköprü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nda ilçe dışından Pazar esnafının girişinin yasaklandığını duyurdu.
Yayın Tarihi: 16 Eylül 2020, Çarşamba 07:00
Haberleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele kapsamında Uzunköprü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan’ın başkanlığında toplanarak, bir dizi yeni kararlar aldı.

Söz konusu toplantıda alınan kararlarla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır. Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde 81 ilimizi kapsayacak şekilde yeni kararlar alınmıştır.

 

 Alınan Kararlar

Ülke genelinde olduğu gibi Uzunköprü İlçemizde de (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecektir. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacaklardır.

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler Uzunköprü Kaymakamlığı’mızca alınacaktır.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Uzunköprü Kayamakamlığı’mızcagerekli hassasiyet gösterilecektir.

Covid-19 olası bulaş riskini önlemek amacıyla Pazar yerlerine tezgah kurmak, satış yapmak üzere Uzunköprü İlçemiz dışındaki İl/İlçelerden gelen esnafların faaliyetlerine izin verilmeyecektir” Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Cumartesi pazarında gün değişikliği
Tepki çeken diyalog
 “Yoğun bakımda doluluk %76”
Toplu ulaşıma ‘HES’ zorunluluğu
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden örnek hizmet
Arda:”Emaneti teslim almaya hazırlanıyoruz.”
Toplu ulaşım araçlarında maske denetimi
Eren’den, Edirne Belediyesi’ne sert eleştiri
Kombi ve peteklere dikkat
Edirne Fahri hemşehrisini kaybetti
Karantinada olması gereken kadın sürücü yakalandı
Plaka numarası değişikliğini polis yutmadı