Ustaların emeği görücüye çıktı
Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında yürütülen Haskovo-Edirne Arasındaki Sınır Ötesi Turizm Potansiyelinin Arttırılması AB projesi kapsamında açılan Edirne El Sanatları Fuarı’nda bir araya gelen 12 el sanatı ustası, maharetlerini sergiledi.
Yayın Tarihi: 16 Eylül 2020, Çarşamba 07:00
Haberleri

Trakya Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği’nin öncülüğünde yürütülen Haskovo-Edirne Arasındaki Sınır Ötesi Turizm Potansiyelinin Arttırılması AB projesi kapsamında kentteki el sanatları ustası, Tarihi Rüstempaşa Kervansaray’ında açılan Edirne El Sanatları Fuarı’nda bir araya geldi.

Etkinlik sorumlusu Neslihan Çakır, ustaların eserlerini kentliyle buluşturmak istediklerini kaydederek, “İki gün sürecek bir fuar düzenliyoruz. Bu fuar Edirne El Sanatları Fuarı olarak geçiyor. Bu fuarda Edirne’den yaklaşık 12 tane ustanın katılımıyla onların eserlerini ve kendilerini tanıtmak fırsatı bulacağız. Etkinliğimiz ücretsiz ve halkın katılımına açık. Şu anda Edirne’de Bulgaristan’dan gelen ziyaretçilerimizin olması sebebiyle daha da mutluyuz. Çünkü Bulgaristan ile ortak bir proje” dedi.

Projede bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da bilgi veren Çakır, “İlk olarak tüm Türkiye çapında bir anket çalışması gerçekleştirdik. Bu ankette zanaatkârların, Türkiye’de az sayıda bulunsa da Bulgaristan’da çok olan antikacıların talepleri, istekleri dile getirildi. Bunlarla ilgili anket yapıldı. Pazarlama konusunda ne gibi sıkıntılar yaşıyorlar, pazarla stratejilerinde neye ihtiyaç duydukları belirlendi. Aslında projemizin ikinci etkinliği de bu fuar” ifadelerini kullandı.

Ustalara pazarlama eğitimi verilecek

12 ustanın eserlerinin yer aldığı sergide ustalara ürünlerin pazarlanması noktasında da eğitim verileceğini vurgulayan Çakır, “Bugün saat 20.00’a kadar sürecek. Fuar aslında Türkiye çapında Edirne’ye gelecek ustaların katılacağı bir fuardı ama pandemi nedeniyle bunu gerçekleştiremiyoruz. Dolayısıyla sadece Edirne’den katılımcılarımız var. Edirnekari, seramik, talika ve fayton, tel sırma, Edirne misk sabunu ve minyatür konularında esnaflarımız ve ustalarımızla birlikte olacağız. Amacımız bu güzel ortamı paylaşmak ve bunları ulaşabildiğimiz kadar kişiye ulaşmak. Sonrasında ise daha önce bahsettiğim anket için usta ve zenaatkarlar için 5 gün sürecek bir eğitim olacak. Bu eğitimde de amacımız şu, bu ustalarımız üretiyoruz ama pazarlayamıyoruz diyorlar. Biz de onlara pazarlama konusunda  sosyal medya kullanımı ve alacakları avantajlar konusunda eğitim vereceğiz. Bu kapsamda nelerden yararlanabilirler, devletin el sanatlarına vereceği destek ne olacak şekilde bu konularda eğitim vereceğiz. Son olarak da 50 kişinin katılacağı son etkinlik olarak kamu kurum kuruluşları, belediyelerle birlikte projemizin sonuçlarını paylaşacağız ve projemizin sınır ötesi etkisini tartışacağız” diye konuştu. Haber Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Cumartesi pazarında gün değişikliği
Tepki çeken diyalog
 “Yoğun bakımda doluluk %76”
Toplu ulaşıma ‘HES’ zorunluluğu
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden örnek hizmet
Arda:”Emaneti teslim almaya hazırlanıyoruz.”
Toplu ulaşım araçlarında maske denetimi
Eren’den, Edirne Belediyesi’ne sert eleştiri
Kombi ve peteklere dikkat
Edirne Fahri hemşehrisini kaybetti
Karantinada olması gereken kadın sürücü yakalandı
Plaka numarası değişikliğini polis yutmadı