LÖSEV’in ‘hayır dediği’ tek yardım
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Edirne Temsilcisi Ceylan Toker, “LÖSEV her türlü bağışı kabul ediyor ama kabul edilmeyen malzemeler de var. Kabul edilmeyen malzemelerin başında saç bağışını söyleyebilirim. Postiş, peruk, saç bağışlarını LÖSEV hijyen amaçlı hiçbir şekilde kabul etmiyor” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2020, Salı 07:00
Sağlık Haberleri

Toker, gazetecilere yaptığı açıklamada, LÖSEV’in her türlü bağışı kabul ettiğini fakat saç veya peruk kabul etmediğini belirterek, “Çünkü biz çocuklarımızın bize baktığı gözleri çok önemli. ‘Saçıma değil gözlerime bak’ diye bir sloganımız var. Biz çocuklarımızı böyle seviyoruz ,böyle kabul ediyoruz. Çünkü geçici bir süreç. Tedavisi bittiği gibi saçlarına çok daha iyi bir şekilde kavuşuyorlar. Bu yüzden peruk, takma saç gibi bağışları kurumumuz kabul etmiyor. Durumu iyi olan hayırseverler taşınmaz mallarını kuruma bağışlayıp kazandırabilirler. Bu da çok önemli. Arsa, ev gibi taşınmaz mal bağışları çocukların hizmetinde kullanılmak üzere kabul ediliyor” dedi.

 

“Bunlar hiç bitmedi, bitmiyor”

LÖSEV adına kapı kapı dolaşarak bağış toplayan dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiği ifade eden Toker, “Kurum olarak kapı kapı dolaşıp bağış toplamıyoruz. Bu tarz yaklaşımda olanlara da asla itibar etmeyin. Çünkü LÖSEV’in adını kullanıp kapı kapı ‘gezip dergi satıyorum’ deyip makbuz dahi kesip para toplayan dolandırıcılar var. Bunlar hiç bitmedi, bitmiyor” diye konuştu.

 

“Edirne duyarlı”

Edirne’nin LÖSEV’e bağış konusunda duyarlı olduğunun altını çizen Toker, “Lösemili çocuklarımıza her türlü bağış kabul edilebiliyor. Bunların kullanılabilir olması çok önemli. Bizim bankalarda bağış ekranlarımız var. Hiçbir havale ücreti yatırmadan istediğiniz bankadan hatta PTT’den dahi bağış yapılabiliyor.”  Dedi ve bu konuda şu bilgileriverdi: “Eşya bağışı da yapılabiliyor. Kullanılabilir düzeyde olması çok önemli. İkinci el kıyafet, elektronik aletler kullanılabilecek ölçüde olmak şartıyla bağışlanabiliyor. Kitap bağışı da yapılabiliyor. Bağışçılar bizi LÖSEV bürolarını arayıp bize ulaşabilirler. Biz Edirne bölgesi olarak İstanbul’a bağlıyız. İstanbul ofis irtibat numaralarını arayabiliyorlar. Tanıyanlar beni arıyorlar. İnternet aracılığıyla da ulaşabiliyorlar. İnternette telefon numaraları ve adresler açık bir şekilde yazıyor. Halkımız bu numaralardan rahatlıkla ulaşabilirler. Bağış yapmak isteyenler söyleyebiliyor. Özellikle eşyada araç söz konusu. O biraz zor olabiliyor. Eşya göndermek istediğimiz aileye hangi araçla göndereceğimiz nereden temin edeceğimiz de çok önemli. Bu bizde bazen sıkıntı yaratabiliyor. Çünkü o kişi nasıl götüreceğim, ne yapacağım diyebiliyor. Başka bir şehirden olabiliyor. Bu da LÖSEV ile irtibata geçerek konuşularak İstanbul’u arayarak bilgi alabiliyor.

 

‘İnternete LÖSEV diye girmek yeterli’

 

Edirne il genelinde olan bağışçılarımız da gerekirse beni de arayabilirler. Ama zaten bağış yapmak istediği zaman bu konuda Edirne halkımızın daha da bilinçli, Trakya olarak bilinçli olduğunu düşünüyorum. Çünkü internete LÖSEV diye girdiği zaman zaten irtibat numaraları dökülüyor. İstanbul’u arayıp detaylı bilgi alabiliyor. LÖSEV’e katkı sadece kan bağışı olarak algılanmamalı. Bizim ailelerimizin maddi olarak da ihtiyaçları var. Çünkü LÖSEV 12 ay boyunca ailelere et dağıtımında bulunuyor. Çocukların kırtasiye ihtiyaçlarını gideriyor. Ailenin, çocuğun ihtiyacına göre cevap vermeye çalışıyoruz. Tedavi sürecinde yatan hastaya vakfımızın maddi, manevi desteği var. Ailelerin durumuna göre değerlendiriliyor. Çocuğun pijama, çamaşır, kırtasiye hastanede yattığı sürece çok ciddi gereksinimi olduğu için bunları LÖSEV zaten karşılıyor. Ailenin maddi durumuna göre değerlendiriliyor. Edirne halkımız bu konuda gerçekten hassas ve duyarlı. Maddi, manevi olsun gönüllülerimiz çok. Bize her zaman destekte bulunuyorlar. Kurban bağışları olsun, maddi destekler olsun vakfa her konuda gerçekten iyi bir destek sunuyorlar. Pandemi sürecinde desteklerimiz çoğaldı. Özellikle et yardımında daha fazla bu konuya dikkat ettik. Ailelere daha çok et yardımı yapıldı. Gerçekten ihtiyacı olan ailelere 5 bin TL gibi bir nakit yardımı yapıldı. Bu sosyal medyada da paylaşıldı. İhtiyacı olan, zor durumda olan, çalışamayan, özellikle pandemi sürecinde işsiz sayısı arttığından dolayı bazı ailelerimize 5 bin TL nakit yardımda bulunuldu” Haber Ergin YIldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’