“Sıfır döner sermaye garabeti son bulmalı”
Türk Sağlık Sen Edirne Şube Başkanı Alim Kanpolat, döner sermaye sisteminin iflas ederek sağlık çalışanları için ızdıraba dönüştüğünü ve sağlıkçılara zarar verir hale geldiğini öne sürdü.
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2020, Salı 07:00
Haberleri

Sağlık çalışanlarının salgın döneminde yaptıkları fedakâr çalışmayla tarihe geçtiklerini ifade eden Kanpolat, buna karşın temel taleplerinin ve kronikleşen sorunlarının çözülemediğini savundu.

3 aylık tavandan ek ödeme düzenlemesinin salgın bitmeden sona erdiğini adaletsizliğin sürdüğünü savunan Kanpolat, “Tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı” ifadelerini kullandı.

 

“Sağlıkçılar alın terinin karşılığını alamıyor”

 

Sağlık çalışanlarının alın terinin karşılığını alamadığını ve döner sermaye sisteminin iflas ettiğini öne süren Kanpolat, şunları kaydetti: “Sizin döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğunu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir. Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmelidir.  Ya taban aylıklar yükseltilmeli, ya da döner sermayede sabitler artırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır.

Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışan arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir.” Haber Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirne müzelerinde ziyaretçiler geçmişe gidiyor
Kan stoklarını artırma amaçlı bağış kampanyası
“Çin malı teraziyle tartandan alışveriş yapmayın!”
Selimiye'de din görevlilerine Kovid-19 bilgilendirmesi
‘İYİ Parti iktidarı için mücadele edeceğiz’
“Kovid-19’la savaşan kahramanları ödüllendirin artık!”
LSV Dükkân LÖSEV’e umut oluyor
Hem sağlık, hem ticari uyarı
“Trakya Birlik’e ürün veren kazançlı çıktı”
Zıpkınkurt’tan esnafa müjde ‘Bulgarlar gelmeye devam edecek’
Edirnespor 2-1 galip
“Gelmezlerse toz oluruz”