Çevreci cami cemaatinin desteğiyle güzelleşiyor
Edirne'de Sultan 2. Murad Han tarafından Tunca Nehri kıyısında 1434 yılında yaptırılan Dar-ül Hadis Camisi'nin bahçe işleri ve peyzaj çalışması, imam ve cemaat işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2020, Perşembe 12:50
Haberleri

Bahçe düzenlemesi, temizliği ve bahçesindeki evcil hayvanlarla farklı bir görünüme sahip olan cami, ibadete ve ziyarete gelenlere adeta bir yaşam alanı sunuyor.

Perşembe günleri, cami imamı Doğa Erkol ve cemaatin işbirliğinde yapılan ot biçme, çiçek ve ağaç budamayla tarihi cami, hem cuma namazı hemde hafta sonları yaşanan ziyaretçi akınına hazır hale getiriliyor. 

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin "en çevreci camisi" ödülüne layık görülen cami, ödülü yeniden kazanmak içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Cami imamı Doğa Erkol, cemaatinin verdiği destekle ata yadigarı camiyi en güzel şekilde geleceğe taşıdıklarını söyledi. 

Cami cemaatinin gönüllü olarak bahçe düzenlemesinde çalıştığını belirten Erkol, "Cemaatimizle birlikte güzel çalışmalar yapıyoruz. Camimiz daha önce 9 kez ödül aldı, bu ödülü yeniden kazanmak ve camimizi en güzel hale getirmek için samimi bir çalışma yürütüyoruz." dedi.

Cemaatle el ele verdiklerini vurgulayan Erkol, her perşembe günü bahçe düzenlenmesi yaptıklarını ve camiyi cuma namazı ve hafta sonuna hazır hale getirdiklerini kaydetti.

Cami cemaatinden Uğur Doyran, küçük yaşlarından itibaren caminin bakım çalışmalarına katıldığını ifade etti.

Caminin güzelleşmesi için çaba sarf ettiklerini dile getiren Doyran, "Boş saatlerimizde camide gerek duyulan işlere yardım ediyoruz. Bedenen ve zihnen elimizden geleni yapıyoruz. Çimleri biçiyoruz, ağaç buduyoruz ve çiçek ekiyoruz." şeklinde konuştu.

Cami cemaatinin en yaşlı sakinlerinden 86 yaşındaki Hasan Pehlivan da caminin bahçe işlerine 20 yıldır yardım ettiğini dile getirdi.

Gökhan ZOBAR

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıcılıkla emeklilik hayaline kavuştu
"Bildiklerimi kendime saklamak zorundayım"
 ‘İnsanlık’ utancı!
Müzeye tarihi ziyaret
‘10 gün sonra’ bilgisi çıldırttı
Yok böyle bi fiyat
Çılgın damat düğüne motosikletiyle girdi
Süloğlu Belediyesi’ne AB’den 2 sıfır araç hibe
Alevlerin sınırı geçmesi önleniyor
Sınırda üst düzey ‘yangın ‘görüşmesi
Bulgar Yunan yoksa iş de yok
Can dostlara 5 yıldızlı hizmet