“Dağımızı da bağımızı da savunacağız”
Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Soğucak Köyü’nde yapılmak istenen patlatmalı kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için yöre halkı tarafından açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Proje alanının benzersiz ve bağcılık açısından önemli olduğunu vurgulayan Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem,“Binlerce yıldır, savaşlar, işgaller, doğal felaketler Istrancaları yok etmeyi başaramamış, bundan sonra da görücü usulü ÇED raporları başaramayacaktır” dedi.
Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Soğucak Köyü’nde köy halkının itirazlarına rağmen yapılmak istenen patlatmalı kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. İncelemeye Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin yanı sıra yöre halkı ve çevreciler de katıldı.

Yapılmak istenen proje alanının soğuk su kaynağı üzerinde olduğunu ve üzüm bağlarının ortasına yapılmak istenen patlatmalı taş ocağının üreticiyi zor duruma sokacağını ekleyen Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, “Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak katılım sağladığımız, Trakya Platformunun bilimsel ve hukuksal destek sağladığı davada dağımızın, ormanımızın, sularımızın korunması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa bırakmak için mücadele eden köylümüzün ve üreticimizin her zaman yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Taş ocakları açılmak istenen bölgedeki ormanın ve suyun sayesinde kaliteli üzümlerinden elde edilen şaraplar dünyanın dört bir yanına ihraç edilerek bölge ve ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

Istrancalarda Görücü usulü ÇED’lere izin yok!

Istrancaların bitki örtüsünün benzersiz bir yapıda olduğuna dikkat çeken Çidem, “Doğal yaşam kaynağı olan dağlarda, Dünya nüfusunun yüzde 12’si  yaşıyor. Yaban hayatının ise neredeyse tamamına yakını dağlarda ve eteklerinde yaşıyor. Dağlar sürdürülebilir bir çevrenin temelidir. Burada varlığını sürdürmeye çalışan yabanıl hayat ve burada yaşayan insanların yaşamlarını sürdürmesi ve gelecek için çok önemli. Istranca dağımızdaki orman bitki örtüsü, Avrupa'da benzersizdir. Son buzul çağında hayatta kalan Istrancalar, geçmişin ve bugünün, yok edilmezse de gelecekte ki çeşitliliğinin beşiğidir. Binlerce yıldır, savaşlar işgaller doğal felaketler Istrancaları yok etmeyi başaramamış, bundan sonra da görücü usulü ÇED raporları başaramayacaktır. Ormanların temel fonksiyonu oksijen üretimi su kalitesinin iyileştirilmesi, erozyonu önlemesi, karbon yutak alanı olması, flora ve fauna üzerindeki olumlu etkileri ve çevreye önemli katkıları bulunduğu gerçektir. Ormanlar odun deposu ve patlatmalı madencilik alanı değildir” ifadelerini kullandı.

 

Köy halkı: “Yeter artık”

Yapılmak istenen proje kapsamında Soğucak Köyü’nün ormanlık alanında 51 bin 384 ağacın kesileceğini hatırlatan Çidem, Edirne İdare Mahkemesi’nin Poyralı için verdiği karara işaret ederek, şöyle dedi: “Soğucak köyü ormanlık alanında 51.384 adet ağaç kesileceği öngörülmekte. Her ne kadar kesilecek ağaç yerine 5 kat fazla ağaç dikileceği taahhüt edilse de, T.C.EDİRNE İDARE MAHKEMESİ Aynı bölgede Poyralı köyü ormanlık alanda açılmak istenen 2019/207 Tarih sayılı kararında “değişen ekosistemin yeniden yerine getirilemeyebileceği, tekrar aynı ekositemin oluşmasının çok uzun yıllar alacağı, fakat süre sonunda da aynı ekositemin oluşmasının mümkün olmayabileceği, bu durumdaprojenin çevreye (hava, toprak,su, orman) ve insan sağlığınamuhtemel zararlarının kabul edilebilir sınırlarda olmadığı, bu kapsamda dava konusu yerin yer seçiminin hatalı olduğu, çevresel etkilerin daha az düzeyde olacağı alternatif alanların değerlendirilmesi gerektiği, bu durumda koruma kullanma dengesi bakımından çevre aleyhine aşırı kullanım ve çok geniş bir alanda ormanın yok olması ve ekositemin geri döndürülemez şekilde bozulması sözkonusu olacağından, dava konusu ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmaktadır" hükmü yer almaktadır. Bölgede sayıları her gün artan madencilik faaliyeti hız kesmeden yenileri açılmak isteniyor. Köyler ‘yeter artık’ diyor. Soğucak köyü bugüne kadar idari yargıda açtığı tüm davaları kazandı. Ancak hala geliyorlar. Orman içine, su kaynakları üzerine gelmeye devam ediyorlar. Soğucak kaynakları Ergene nehrinin önemli kaynaklarından biri. Ergene kurtulacaksa önce kaynakları kayıtsız şartsız korunmalıdır. Ergene havzası koruma eylem planı da bunu gerektiriyor” Haber Jale Avyüzen Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıcılıkla emeklilik hayaline kavuştu
"Bildiklerimi kendime saklamak zorundayım"
 ‘İnsanlık’ utancı!
Müzeye tarihi ziyaret
‘10 gün sonra’ bilgisi çıldırttı
Yok böyle bi fiyat
Çılgın damat düğüne motosikletiyle girdi
Süloğlu Belediyesi’ne AB’den 2 sıfır araç hibe
Alevlerin sınırı geçmesi önleniyor
Sınırda üst düzey ‘yangın ‘görüşmesi
Bulgar Yunan yoksa iş de yok
Can dostlara 5 yıldızlı hizmet