“Gazi İlkokulu’nu kapatmayın!”
Edirne Öğrenci Veli Derneği Başkanı Mustafa Aytekin, Gazi İlkokulu’yla ilgili alınan yıkım ve öğrencilerin farklı okullara dağıtılması kararının yeniden gözden geçirilmesi talebini yineledi. Tarihi okul önünde mahalle muhtarları, sendika temsilcileri ve sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri bir araya gelerek okulun kapatılmamasını istedi.
Yayın Tarihi: 30 Haziran 2020, Salı 07:00
Haberleri

Veli-Der Başkanı Aytekin, okul önünde düzenlenen basın açıklamasında, Gazi İlkokulu’nun, 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından depreme karşı dayanıksızdır raporuna dayanarak, bu yıl eğitim öğretimi faaliyetinin sonlandırılmasının planlandığını hatırlattı.

Okulun kapatılmaması için, ocak ayından beri Okul Aile Birliği, Meydan ve Umurbey mahalle muhtarları, Edirne Öğrenci Veli Derneği, Eğitim-iş ve Eğitim-Sen sendikaları ile birlikte mücadele verildiğini belirten Aytekin, “Bu süre içerisinde, basın açıklamaları ile kamuoyu bilgilendirilmiş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yapılmıştır. Valilik makamı ile görüşme talebimiz ise maalesef kabul edilmemiştir. Bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri bizlere destek verirken, ne yazık ki yanımızda olmasını beklediğimiz AK Parti Edirne İl Başkanlığı randevu taleplerimize yanıt dahi vermemiştir” ifadelerini kullandı.

“Karar yeniden gözden geçirilmeli”

Okulun kapatılmasının öğrencileri olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Ayetkin, şöyle devam etti: “Okulumuza, Meydan ve Umurbey mahallesinden çocuklarımız devam etmektedir. Okulumuzda yeterli öğrenci bulunmaktadır. Çocuklarımız okullarını ve öğretmenlerini çok seviyorlar. Okullarından, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrılmak istemiyorlar. Üstelik dezavantajlı çocukların sayısının fazla olduğu bu bölgedeki okulu kapatmanın, var olan sorunları arttıracağı açıktır.

Okulumuzun, depreme karşı güçlendirilmesini istiyoruz, güçlendirme mümkün değilse, okulun yıkılıp yeniden yapılmasını talep ediyoruz. Bizler konunun yetkililerce tekrar ele alınıp, Gazi İlkokulu’nun kapatılması kararından vazgeçilmesini istiyoruz.”

“Roman çocukları eğitimden kopacak”

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turhan Şallı ise “Roman çocukları eğitimden kopacak” yazılı döviz taşıyarak okulun kapatılma kararına tepki gösterdi.

Okulda eğitim gören çocukların yapılan çalışmalar neticesinde devamsızlık sorununu çözdüğünü hatırlatan Şallı, okulun kapatılmasıyla çocukların sosyal sorunlar yaşayacağını öne sürdü.

Umurbey ve Meydan mahallesi muhtarları da Gazi İlkokulu’nun kapatılma kararından vazgeçilmesini istediklerini belirtti.  Haber Gökhan Zobar

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Mescid-i Aksa’ya Yapılan Saldırılar Protesto Edildi
Vaka oranı, 204,53'e geriledi
Çeltik ekimi başladı
Keşan Belediyesi’nden Türk Kızılayı Edirne Şubesi’ne ziyaret
Özbaş, Engelliler Haftasını ve Ramazan Bayramı’nı Kutladı
Müdür Yıldırım’dan Psikologlar Günü mesajı
Keşan Belediyesi bağışçılarla ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluyor
"Esnaf 50 lira aidatı ödeyemiyor"
“Aşılama başarısında Aşı Çağrı Merkezi'nin katkısı büyük”
Selimiye'de Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için sala okundu
Marmara Belediyeler Birliği’ne çağrı
Pandemide 50 eczacı yaşamını yitirdi