Verim düşüklüğü bahçeden belli
Edirne'de buğday hasadındaki verim düşüklüğü üreticileri üzdü. Verim düşüklüğü, Edirne Ticaret Borsası'ndeki bahçesindeki fotoğraf karesine yansıdı. Geçen sene hasad dönemi buğdayını satmaya gelen çiftçiler römork ve kamyonlarıyla bahçeyi doldururken bu sene verin az olunca römork ve kamyon sayısındaki düşüş gözlendi. 
Yayın Tarihi: 30 Haziran 2020, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, yaptığı açıklamada,  "Buğday hasad sezonu öncelikle hayırlı olsun. Üreticilerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz. Bu sene kışın kar ve yağmur bazı bölgelerde istenilen seviyede olmadı. Buna rağmen şükür ediyoruz. Yağışlardan dolayı buğday hasadı geçen seneye göre 10 gün sarktı. Bugün yoğun bir satış var. Edirne Ticaret Borsası'na bugün tahmin ediyorum 2 bin tonu aşkın buğday satışı yapılacak. Geçen seneye göre buğdayın protein değeri yüksek. Bazı bölgelerde geçen seneye göre yüzde 50 verim düşüklüğü oldu. Bilhassa Lalapaşa ve Süloğlu İlçerindeki buğdayların kuraklıktan çok etkilendiğini müşaade ettik. Bu bölgelerde 80 kilo ila 300 kilogram arasında buğday hasad edilmektedir. Yağmur alan bölgeler daha iyi verim alıyor. Fiyatlarda bugün itibariyle bin 550 ila bin 750 TL arasında" dedi.

 

"Borçlar faizsiz ertelenmeli"

Süloğlu'nda hem çiftçilik, hem de zahirecilik yapan Zafer Bahşi de verimin çok düşük olduğunu belirterek,  "Süloğlu bölgemizde verimler çok kötü. 100 ila 250 kilogram arasında. Ağırlıklı olarak dönümüne 150 kilogram. Bu köylümüz için çok sıkıntılı. Köylümüz devletten acil destek bekliyor. En azından Tarım Kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini bekliyor. Ertelemenin faizsiz olması lazım. Geçen seneye göre verimde Edirne merkezde yüzde 30-40 verim düşüklüğü, Süloğlu'nda yüzde 60 verim düşüklüğü var" şekilde konuştu. Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Bayram çöplüğü!
Bakan Selçuk’tan Çekiç’e teşekkür
Bakan Akar Edirne'de
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Edirne’yi gezdi
“Sıfır döner sermaye garabeti son bulmalı”
Bomboş pazar
Ciğerciler ‘çifte bayram’ yaşadı
Gram altın 500 TL'ye koşuyor
 “Yerel basına destek olunmalı”
Selimiye’ye bayramda ziyaretçi aktı
Belediyenin kamp alanı tatilcilerin gözdesi
BOTAŞ Saros için ihaleye çıktı