“Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesinde yapılmak istenen patlatma işlemi ile linyit üretimi projesi için 36 ayrı patlatma ile yaklaşık 40 bin kilo anfo ve dinamit kullanılacağını belirtti.
Yayın Tarihi: 06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Söz konusu hususların ÇED raporunda açık olduğunu dile getiren Kaçar, “5.954 dönüm ve çevredeki dört köyde yaşayan insanların ve hayvanların nasıl bir yaşama mahkum edileceklerini, tüm canlıların göçe zorlanacağını açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Edirne’nin Keşan ilçesindeEnto Maden Global AŞ tarafından yapılması planlanan patlatma işlemi ile linyit üretimi projesi için 30 Haziran’da halkın katılım toplantısının yapılacağını belirten Kaçar, “Bölgemizdeki ormanlara ve tarım arazilerine, köy yerleşimlerine büyük bir tehdit projesinin ÇED başvuru dosyası Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce alınarak ÇED süreci başlatılmıştır. ÇED başvuru dosyasındaki açıklama ve belgeler ile proje alanının 5954 dönümlük orman olduğu ve seçilen yerin mevkii Keşan İlçesi, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi Köyleri ve Paşayiğit Mahallesi olarak yazılmıştır. Patlatmalı linyit üretimi yapılacak yere 200 metre yakın olduğu içinde Halkın Katılımı Toplantısının Karacaali köyünde 30.06.2020 günü yapılacağı açıklanmıştır” ifadelerini kullandı.

“36 ayrı patlatma ile 40 bin kilo anfo ve dinamit kullanılacak”

Söz konusu projenin ÇED raporunda bölge halkı ve köy yerleşimleri için büyük tehdidin açık olduğunu dile getiren Kaçar, şöyle dedi: “ÇED başvuru dosyası orman ve tarım alanlarının nasıl yok olacağını, yılda 36 ayrı patlatma ile yaklaşık 40.000 kilo anfo ve dinamit kullanılarak 5954 dönüm ve çevredeki dört köyde yaşayan insanların ve hayvanların nasıl bir yaşama mahkûm edileceklerini, tüm canlıların göçe zorlanacağını açıkça ortaya koyuyor. Salgın günlerinde dünya doğanın, tarımın, ormanın, kırsal yaşamın ipine sarılırken bu derece yatırım sevicilik kabul edilemez. Proje kapsamında yer alan 595,4099 hektarlık ÇED alanı ormanlık alan, tapulu şahıs arazileri, mera ve hazine arazilerinden meydana gelmektedir”

 

Tüm kurumları itiraza davet etti

Edirne’deki tüm kurum ve kuruluşları halkın katılım toplantısına ve projeye itiraz etmeye davet eden Kaçar, “Proje alanı, Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100 000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planında; Orman Alanları ve Tarım Arazi olarak işaretlenmiştir.1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planında kısmen orman alanında kısmen Tarımsal niteliği I. Öncelikli Korunacak Alanda, kısmen tarımsal niteliği II. Öncelikli Korunacak Alanda, kısmen Tarımsal Niteliği Sınırlı Alanda, kısmen Mera Alanında kaldığı belirtildiği halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu projenin ÇED Raporunu kabul edemez. Trakya'mızda azalan, yok edilen ormanlarımızın ve bu tür yatırımlarla yok edilen tarım alanlarımıza büyük bir tehdit olan bu projeye kim dur diyecek? Tüm üretici kuruluşlarını, üretici birliklerini, odaları, borsaları, Edirne İl Genel Meclisini, Keşan Belediye Meclisini ve yaşam savunucularını doğal varlıklarımızı korumak için bu yıkım projesine itiraz etmeye ve Halkın Katılımı Toplantısına katılmaya davet ediyorum” diye konuştu. Haber Jale Avyüzen Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

"Eve başsağlığı telefonları gelmiş"
ÇİFTÇİYİ BORÇ YÜKÜNDEN KURTARACAK TEKLİF
“Terminalimiz Keşan'ımızın aydınlık yüzü olacak”
Kapıkule’de Sanal Kuyruk Dönemi Hayata Geçiriliyor
Uzunköprü’de lavanta ekimi yaygınlaşıyor
Kavacık’ta bilirkişi de bölge halkı da ‘hayır’ diyor
Avukatlar “Çoklu Baro”ya karşı yürüdü
İba, İl Genel Meclisi'ni ziyaret etti
"Kırkpınar Eylül'de yapılabilir"
Sıcak hava Meriç'i kuruttu
Vatan Partisi'nden "sözleşme" uyarısı
KOSGEB desteğiyle kurduğu imalathanesinde "mor yufka" üretmeye başladı