‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
Saadet Partisi, yaz mevsiminin gelmesi ve yaz tatilinin yaklaşması ile yurt dışında, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye ziyaretlerinde yaşamaları olası sorunlara yönelik hükümete çözüm önerilerinde bulundu, “Gurbetçilerimizin anavatan yolculuğu çileli olmasın!” ifadesini kullandı.
Yayın Tarihi: 06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
Haberleri

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, “Gurbetçi vatandaşlarımızın ekonomik yükü hafifletilsin, uygun maliyetli ulaşım imkânı sunulsun, kiralık araç hizmeti bağlantısı sağlansın” … gibi birçok tavsiye, teklif ve tespitte bulunuldu.

Raporda ayrıca,  yurt dışında 7 milyon vatandaşımızın bulunduğu, bunların 5 milyondan fazlasının Avrupa ülkelerinde yaşadığı ve Türkiye ekonomisine katkılarının 3.3 milyar Euro olduğu hatırlatılarak gurbetçilerimizin anavatan ziyaretlerini kolaylaştırmak ve uygun ulaşım imkanı sunulması gerektiğine vurgu yapıldı.Yaz döneminin gelmesiyle birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye sıla ziyaretlerinin artacağı hatırlatılarak, bu ziyaretlerin gurbetçi vatandaşlarımız için büyük önem taşıdığı belirtildi. Ziyaret süreci, ‘Psikolojik nedenler ve sosyo-kültürel bağlar, ekonomik nedenler, geliş gidişlerde yaşadıkları problemler’ ayrıntılı olarak belirtildi. “Bulundukları ülkede veya başka bir ülkede tatil geçirmeyi düşünmeyip, binlerce Euro masraf yapmayı da göze alarak anavatanına gelen gurbetçilerimizi bu zor günlerde desteklemek devletimizin asli vazifesi olmalıdır” denildi.

Sadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “Konunun Edirne olarak bizi ilgilendiren tarafı,  karayolundan yapılan izin yolculuklarının bilhassa dönüşlerinde gümrük kapılarında kilometrelerce kuyruklar oluşturması ve uzun süre beklemelerdir”dedi.  Bunların önüne geçilmesi için şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Ali Demirkıran; “Bu konuda komşu ülkelerle görüşülerek gümrüklerde uzun süre beklemenin önüne geçilmesine çare aranmalı,  birlikte nasıl tedbirler alınabileceğinin konuşulması” gerektiği uyarısında bulundu. Tedbirlere rağmen yığılmalar olması durumunda yolcuların yeme-içme, tuvalet… ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Valiliğimiz ve Belediyemiz gerekli tedbirler almalı, ayrıca sağlık konusunda ilk yardım ekibi hizmete sokulmalıdır” şeklinde konuştu.

Karayolundan gelerek Kapıkule’den ülkemize giriş yapan gurbetçilerimizin Edirne’mize ekonomik katkılarının küçümsenmeyeceğini belirten Demirkıran; “şehir yöneticilerimizle, esnafımızla ve de halkımızla gurbetçilerimize karşı üzerimize düşen ev sahipliği görevimizi yapmamızın hem insanlık hem de vatandaşlık görevimiz olduğu unutulmamalıdır”  ifadesini kullandı. Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

"Eve başsağlığı telefonları gelmiş"
ÇİFTÇİYİ BORÇ YÜKÜNDEN KURTARACAK TEKLİF
“Terminalimiz Keşan'ımızın aydınlık yüzü olacak”
Kapıkule’de Sanal Kuyruk Dönemi Hayata Geçiriliyor
Uzunköprü’de lavanta ekimi yaygınlaşıyor
Kavacık’ta bilirkişi de bölge halkı da ‘hayır’ diyor
Avukatlar “Çoklu Baro”ya karşı yürüdü
İba, İl Genel Meclisi'ni ziyaret etti
"Kırkpınar Eylül'de yapılabilir"
Sıcak hava Meriç'i kuruttu
Vatan Partisi'nden "sözleşme" uyarısı
KOSGEB desteğiyle kurduğu imalathanesinde "mor yufka" üretmeye başladı