Ekili arazileri dolu vurdu
Edirne’de etkili olan dolu yağışı nedeniyle dört köyün ekili tarım alanlarındaki ürünler zarar gördü.
Yayın Tarihi: 02 Haziran 2020, Salı 07:00
Haberleri

 

Kentte merkeze bağlı Kemalköy, Sarayakpınar, Uzgaç ve Budakdoğanca köylerinde etkili olan dolu yağışı, arpa, buğday ve ayçiçeği ekili arazilerde hasar oluşturdu. Dolu yağışı nedeniyle sebze bahçeleri de zarar görürken evlerin dış cephelerinde maddi hasar meydana geldi.

Kemalköylü üretici Mesut Süzer, kısa süre etkisini gösteren dolu yağışını belli bölgelerde büyük hasar oluşturduğunu söyledi.

Hasat dönemi yaklaşan arpada hasarın daha çok olduğunu belirten Süzer, "Şu anda gördüğümüz kadarıyla arpalarda yüzde 80'e yakın bir kayıp var. Buğdaylarda da bölgesine göre yüzde 50'ye yakın zarar var. Sigorta şirketleri hasar tespit çalışması yapacak. Bu dönemi en az kayıpla atlatmayı istiyoruz." dedi.

Üretici Yunus Ekşi de şiddetli dolu yağışının tarlalarda zarara neden olduğunu ve ürün kayıpları oluşturduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Müdürü Bayazıt incelemede bulundu

Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt da dolu yağışı sonrası zarar gören alanlarda incelemede bulundu.

Dolu yağışının etkili olduğu alanlarda hasar tespit çalışması yapıldığını belirten Bayazıt, "Arpa ekili alanlarda hasarın daha yüksek olduğu, buğday ekili alanlarda oranın daha düşük olduğu, ayçiçeklerinde ise yapraklarında hasar meydana geldiği, ancak bu hasarın gelişimlerine büyük çapta etki etmeyeceği tarafımızdan değerlendirilmiştir. Tek tesellimiz dolunun sınırlı bir alanı etkilemesi oldu. Çiftçilerimize geçmiş olsun, Rabbim beterinden korusun." ifadelerini kullandı. Haber Gökhan Zobar

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DOÇEK Bisikletçileri Trakya Turundan döndü
KATARLILAR FSRU’NUN NERESİNDE?
GÜRKAN’DAN HAVAİ FİŞEK KARARI
 “Dağımızı da bağımızı da savunacağız”
TIR’cıların kuyruk çilesine ‘sanal’ çare
Eğitim için el ele
Çevreci cami cemaatinin desteğiyle güzelleşiyor
 “Karar gönlümüzde taht kurdu”
Karaağaç yerlisi tezgâhta
Sivrisinekle mücadele sürüyor
"Faydasını ileriki yıllarda göreceğiz"
Az su içmek böbrek taşı riskini artırıyor