‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne Temsilcisi Nedim Zobar, devlet kurumlarında kadrolu ve sözleşmeli personel ayrımının mağduriyet yaşattığını öne sürerek, “Devletin temeli adalettir. Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz ve devlette, kadrolu-sözleşmeli ayrımı kabul edilemez” dedi.
Yayın Tarihi: 02 Haziran 2020, Salı 07:00
Haberleri

 

Zobar, kamuda çalışanların, 4A, 4/B, sözleşmeli personel ve benzeri ayrımlara tabi tutulduğunu söyledi.

Kamuda çalışan herkesin aynı statüde istihdam edilmesi gerektiğini vurgulayan Zobar, 4/B statüsündeki 455 bin sözleşmeli personelin bir an önce iş güvencesine kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

657 Sayılı Kanunu’nun 4-B maddesine göre çalıştırılan yüzbinlerce sözleşmeli personel uygulanan mevzuatın mağduru olduğunu savunan Zobar, “Devlet kurumlarında çalışan 4/B'li bir diğer şekilde ifade edilirse sözleşmeli personellerin ‘kadro’ sorunu devam etmektedir. AKP iktidarı genel seçimler öncesi sözleşmeli personelin ‘kadroya’geçirileceğine söylemesine rağmen bugüne kadar ciddi bir adım atmamıştır” şeklinde konuştu.

 

455 bin sözleşmeli kadro bekliyor

AK Parti döneminde sözleşmeli çalışanların 2009, 2011 ve 2013 yıllarında kadrolu yapıldığını ancak kısa bir süre sonra sözleşmeli memurluklar yeniden doldurulduğunu aktaran Zobar, şöyle devam etti: “AKP iktidara geldiğinde sözleşmeli sayısı 157 bin kişiydi. AKP iktidarı sırasıyla 2011’de 322 bin, 2012’de 178 bin, 2013’te 105 bin, 2014’de 121 bin, 2015’te 149 bin, 2016’da 180 bin, 2017’de 246 bin, 2018’de 349 bin, 2019’da 427 bin, 2020’de 455 bin sözleşmeli personel sayısı artışı yaratmıştır.

Kadrolu ve sözleşmeli personel arasındaki farkın kanayan bir yara olduğuna dikkat çekiyoruz ve temel sorunlarının; tayin hakkı, iş güvencesi, derece, kademe, kıdem, puan, maaş farkı, izin farklılıkları vb olduğunu belirtiyoruz.

Aile birliği, kademe ve derecesi olmayan, düşük sigorta ve maaşla çalışmak durumunda kalan tüm sözleşmeliler (4/B)  zaman kaybedilmeden iş güvencesine kavuşturulmalıdır.

Kadrolu memurlarla aynı işi yapan ancak özlük hakları ve maaş konusunda aynı imkânlara sahip olamayan sözleşmeli personelin sorunları acilen çözülmelidir.

 

“Herkes devletin memuru olmalı”

Kamu emekçileri hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıdır ve devletin memuru ve çalışanı olarak görev yapmalıdır. Siyasal iktidara daha önce defalarca açıkladığımız Devlet Memurluğu kavramının bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Memurluk güvencesi memurun şahsına değil, yürüttüğü kamu hizmeti adına devletin güvencesidir.

Devletin temeli adalettir. Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz ve devlette, kadrolu-sözleşmeli ayrımı kabul edilemez. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; siyasi iktidarın sözleşmeli personel alımına son verilmesini, siyasi kadrolaşmanın bitirilerek liyakat ilkesinin gözetilmesini ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yüzbinlerce sözleşmeli personelin kadro mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.” Haber Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DOÇEK Bisikletçileri Trakya Turundan döndü
KATARLILAR FSRU’NUN NERESİNDE?
GÜRKAN’DAN HAVAİ FİŞEK KARARI
 “Dağımızı da bağımızı da savunacağız”
TIR’cıların kuyruk çilesine ‘sanal’ çare
Eğitim için el ele
Çevreci cami cemaatinin desteğiyle güzelleşiyor
 “Karar gönlümüzde taht kurdu”
Karaağaç yerlisi tezgâhta
Sivrisinekle mücadele sürüyor
"Faydasını ileriki yıllarda göreceğiz"
Az su içmek böbrek taşı riskini artırıyor