“Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, Edirne’deki genç nüfusun tarımdan uzaklaştığını belirterek, köylerde çiftçilikle uğraşan kesimin yaş ortalamasının 50’nin üzerine çıktığını söyledi.
Yayın Tarihi: 02 Haziran 2020, Salı 07:00
Haberleri

Edirne ve Trakya’nın, Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olduğunu dile getiren Ergin, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle gençlerin tarım sektörünü daha az tercih etmeye başladığını ifade etti.

Kentte tarımla uğraşan genç çiftçi sayısının azaldığına dikkat çeken Ergin, hükümetin özellikle gençlere yönelik teşvik paketlerini devreye sokması gerektiğini dile getirdi.

 

“Genç çiftçiler desteklenmeli”

Ergin, tarım sektörünün stratejik öneme sahip olduğunu ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Ergin, şöyle devam etti:

“Gençler ne yazık ki tarım için desteklenmiyor. Şu anda tarlasını boş koymaktan dolayı utanan ve tüm zararı göz önüne alarak tarlasını eken bu yaş gurubundaki çiftçilerimiz de iş yapamaz duruma geldiğinde bu tarlalar ne olacak? Kim çiftçilik yapacak? Kim üretecek? Genç̧ çiftçilere fırsat verilmesi gerekiyor.

Köyden kente göçü durdurmamız gerekiyor. Köylü̈ üretmezse şehirli yiyecek ekmek bulamaz. Devlet yetkililerinin mutlaka şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Köye dönüş̧ projeleri adı altında projeler yapılıyor ancak içleri boş.  Aranan kriterler hiçbir genç̧ çiftçiyi tutmuyor.” Haber Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DOÇEK Bisikletçileri Trakya Turundan döndü
KATARLILAR FSRU’NUN NERESİNDE?
GÜRKAN’DAN HAVAİ FİŞEK KARARI
 “Dağımızı da bağımızı da savunacağız”
TIR’cıların kuyruk çilesine ‘sanal’ çare
Eğitim için el ele
Çevreci cami cemaatinin desteğiyle güzelleşiyor
 “Karar gönlümüzde taht kurdu”
Karaağaç yerlisi tezgâhta
Sivrisinekle mücadele sürüyor
"Faydasını ileriki yıllarda göreceğiz"
Az su içmek böbrek taşı riskini artırıyor