Çocuklar için harekete geç!
Dünya İnsani Dayanışma Topluluğu tarafından çocuk istismarının önüne geçmek amacıyla ‘Birlikte Çocuk Cinsel İstismarını Önleyebiliriz’ sloganıyla hayata geçirilen #birşeysöyleyinhareketinin Nisan ayı koordinatörü Avukat Burcu Güngörmedi, Edirne Çocuk Hakları Derneği adına yaptığı açıklamada “9-12 Nisan tarihlerinde karanlığı aralamak için karanlığı aralamaya ve bilinç yaratmaya herkesi davet ediyoruz” dedi.
Yayın Tarihi: 09 Nisan 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

World Human Relief (Dünya İnsani Dayanışma) topluluğunun “Birlikte Çocuk Cinsel İstismarını Önleyebiliriz” başlıklı hareket çağrısına ortak olan Edirne Çocuk Hakları Derneği, 9-12 Nisan tarihleri arasında #birşeysöyleyin #karanlığıarala başlıklarıyla çocuk istismarı konusunda farkındalık yaratmak için kolları sıvadı.

Dernek adına açıklama yapan hareketin Nisan ayı koordinatörü Güngörmedi, sosyal medya kullanıcılarının da kendilerine destek olabileceğini belirterek, çocuk istismarının bir insanlık suçu olduğunu hatırlattı.

“Çözüm için çabalamaya kararlıyız”

Güngörmedi, özellikle son yıllarda çocuklara yönelik istismar vakalarının arttığını ve ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre;  Çocuk ihmali ve istismarı; 18 yaşın altındaki çocukların sağlığını, sağ kalımını, gelişimini veya ilişkilerdeki güven duygusunu olumsuz yönde etkileyen fiziksel, duygusal, cinsel istismar, ihmal ve diğer sömürü türleriyle sonuçlanan kötü davranışlardır. Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada çocuk istismarına ilişkin vakalar hızlı bir artış göstermektedir. Bu utanç verici tabloya karşı ivedi ve köklü çözümler bulunması gerekirken, istismar vakaları normalleştirilmeye çalışılmakta ve istismara maruz kalan çocukların ve ailelerinin bir şey söylemesinin önü kapatılmaya çalışılmaktadır. Birçok çocuk, istismar konusunda bilgi sahibi olmadığı için maruz kaldığı eylemi şefkat olarak algılamakta ve sessiz kalmaktadır. Bizler, yaşanılan bu utanç tablosunun önüne geçebilmek ve karanlığı aralamak amacıyla bir şey söylemeye, çalışmaya, çözüm için çabalamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

“Devlete büyük rol düşüyor”

Çocuk istismarı ile mücadele noktasında ailelere ve devlete de büyük bir rolün düştüğünü ifade eden Güngörmedi, “Çocukların her türlü fiziksel, zihinsel ve cinsel ihmal ve istismardan korunmasını içeren Çocuk Haklarına Dair Sözleşme Türkiye’nin de imzacı taraf devlet olduğu yaklaşık 197 ülke tarafından imzalanmış ve 2 Eylül 2010’da devletlerin iç hukukunda yasalar üstü bir statüde olması gerektiği çocuğun yüksek menfaatinin yegane ve temel gözetilmesi gereken bir kavram olduğu belirlenmiştir.  Sözleşmeye göre; taraf devletlerin, çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, cinsel saldırı dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu açıdan çocukların cinsel istismarı ve cinsel istismar konusunda çocukların bilgilendirilmesi konusunda ebeveynlere ve devlete de büyük bir rol düşmektedir” dedi.

Sağlıklı bir toplum için harekete geç

9-12 Nisan tarihleri boyunca hareketin süreceğini söyleyen Güngörmedi, çağrıda bulunarak, “World Human Relief ( Dünya İnsani Dayanışma) topluluğunun “Birlikte Çocuk Cinsel İstismarını Önleyebiliriz” başlıklı #birşeysöyleyin hareketi kapsamında, çocuklara cinsel istismarı anlatabilmek ve aileleri bu konuda bilgilendirmek amacıyla birlikte çalışıyoruz. Araştırmalara göre, çocukların cinsel istismarı ortaya çıkması en zor istismar türlerinin başında geliyor. Amacımız, toplumun her kesimine ulaşarak çocukları cinsel istismardan koruyacak cinsel şiddet bilincini inşa etmek ve cinsel istismara karşı sağlıklı toplumsal tepki ve tavırlar gelişmesini sağlamaktır. Hep birlikte olursak çocuklara yönelik bu insanlık suçunu önleyebiliriz. 9-12 Nisan tarihleri #birşeysöyleyin hareket tarihlerimizdir. Bu tarihlerde ve daima, #birşeysöyleyin ve #karanlığıarala kelimeleriyle çocuklar için karanlığı aralamaya ve bilinç yaratmaya herkesi davet ediyoruz. Yaşanan çocuk istismar ve ihmallerinin tekrar yaşanmaması için, tüm toplumu ve geleceğimizi ilgilendiren çocukların istismarıyla ilgili vakalarda bir şey söylemek ve karanlığı aralamak hepimizin hassasiyetle yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur. Çocuk gelecektir, vicdandır, umuttur. Bugünün çocuğunu koruyabilirsek doğmamış çocukları da korumuş olur ve ancak bu şekilde sağlıklı bir toplum oluşmasını sağlayabiliriz” diye konuştu. Jale AvyüzenZobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”