"AKP KRİZİN DERİNLİĞİNİ ANLAYAMAMIŞ"
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan 21 ilde tohumda yüzde 75 hibe desteğinin sorunları çözmeyeceğini, Türk tarımının acil ve bütünlüklü bir değişim ve desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 06 Nisan 2020, Pazartesi 13:52
Haberleri

     Doç. Dr. Gaytancıoğlu, AKP döneminde ekilmeyen tarım arazilerinin iki Trakya büyüklüğüne eriştiğini, yıllardır ülke çiftçisini desteklemek yerine ithal politikalarıyla yabancı çiftçilerin desteklendiğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi yılladır ekilmeyen arazileri ektirmek için tohumda hibe desteği veriyorlar. Bu, kanayan derin bir yarayı yara bandıyla kapamaktan farksız. Hiçbir soruna çözüm olmaz. Köyler, AKP’nin politikaları yüzünden boşaldı. Tarımda çalışan nüfusumuzun yaş ortalaması yüksek ve gençleri tarıma çekemiyoruz. Madem tohum desteği vereceksiniz, yüzde yüz verin. İlaç ve gübre desteği de verin. Tarımda kullanılan mazottan vergileri kaldırın. Çiftçi borçlarını faizsiz en az bir yıl erteleyin. Desteği de sadece belli illere değil bütün ülke çapında verin. Siyasî gözlüklerinizi çıkartın. Türk tarımına AKP gözlüğüyle bakarsanız hiçbir soruna çözüm getiremezsiniz” dedi.

     Tohum desteği verilen illerin neye göre seçildiğinin açıklanmasını da isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu bu desteklemelerden yararlanamayacak olan çiftçilere de mutlaka ek desteklemeler verilmesi gerektiğini vurgulayarak, AKP’nin Türk çiftçisini borç içinde yaşayan, üretemez ve emeğinin karşılığını alamaz bir hâle getirdiğini ifade etti.

     Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programında Trakya bölgesinden Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin bulunmamasına da tepki gösteren Gaytancıoğlu; “Sadece Çanakkale bulunuyor ama onun da büyük bir kısmı Anadolu’da yer alıyor. Trakya’dan oy alamayan iktidar buralara destek vermiyor demek istemiyorum çünkü bu dönemde siyaset yapmak değil, topyekûn birlikte hareket etmemiz lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mantıklı düşünmesi lazım ve yeniden bu genelgeyi düzenleyerek Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı içine alan ve tohumluk desteklemelerini genişleten, tohumların yüzde 75’inin değil, tamamının karşılandığı, 2019 yılı desteklemelerinin tamamının da ödendiği bir paketle halkın gündemine çıkmalarını istiyorum. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 60’ının Edirne’den karşılandığını bilmiyor mu? Çeltik ekimleri yakında başlayacak.” ifadelerine yer verdi.

     CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığını, Türkiye’nin Corona virüsü salgını nedeniyle bir gıda krizi yaşamaması için gerçekten işe yarayacak, çiftçiye destek olacak ve üretimi esas alacak politikalara bir an önce geçmeye davet etti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

TÜRKİYE’NİN İLK MOBİL İZOLASYON ÜNİTESİNİ ÜRETTİLER
Yılların Gazi’si yıkılıyor!
‘3 haftadır yeni vaka görülmüyor’
 “Cemaatimiz çok duyarlı”
 “Köy yerleşimlerine büyük tehdit”
Ayçiçeği desteği ilaç gibi geldi
Alkışlar Süloğlu HEM'e
Hayvan pazarı açıldı
Maske ve eldiven uyarısı
‘Gurbetçimizin yolculuğu çileli olmasın!’
 ‘Değişen İklim Değişen Dünya’ projesi çocuklara rehber oldu
Ciğerciler ‘yeni normal’e alıştı