“Birliktelik günü beraberliğimize güç katsın”
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Balkan şehitlerinin saygı ve minnetle anıldığını söyledi.
Yayın Tarihi: 26 Mart 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

Özbaş, huzur ve medeniyetler şehri Edirne’nin, Balkan Savaşları esnasında Şükür Paşa kumandasında 155 gün boyunca kahramanca savunulmasına karşın 26 Mart 1913’de işgal edildiğini hatırlattı.

İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi verdiğini ancak açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düştüğünü ifade eden Özbaş, 26 Martta işgale uğrayan Edirne, Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz tarafından 21 Temmuz 1913'te yeniden vatan topraklarına katılmıştır” dedi.

“Hiç çekinmeden canlarını feda etmişlerdir”

Türk milletinin her zaman zorlukların üstesinden geldiğini belirten Özbaş, bu birliktelik gününün ülkeye güç katmasını temenni ederek, şunları kaydetti: “Dünyanın güçlü devletlerine karşı Balkanlar’da, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede, 15 Temmuz hain darbe girişimde, Barış Pınarı Harekâtında, Afrin’de, İdlip’te, Bahar Kalkanı Harekatında. Milletimizin her bir ferdi istiklal ve istikbali için hiç çekinmeden canlarını feda etmişlerdir.

“Rahmet ve saygıyla anıyoruz”

Her gün olduğu gibi 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Gününde de Aziz Şehitlerimizi yad ederken bu birliktelik gününün beraberliğimize, demokrasimize güç katmasını temenni ederim. Başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız, milletimiz ve bayrağımız uğruna canını feda eden tüm aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Çocuklarını, eşlerini, yakınlarını, en sevdiklerini vatanımız için kaybedenlere sabırlar diliyor, ölümü göze almış gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Öte yandan, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenecek çelenk töreni, koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi. HABER Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Cumhurbaşkanı’nın eşi Erdoğan’dan Edirne ziyareti
Okulların ihtiyaçları belediyeden
Koca yürekli polis
19 Eylül Gaziler Günü kutlandı
Osmanlı'da ‘insana değerin’ anlatıldığı müzeye ilgi
‘Edirne turizmin parlayan yıldızı’
İba‘Kadın Girişimcileri projesi Edirne Belediyesi’nin projesine mi dönüşecek’
Mezbeleliğe ETSO'dan destek sözü
“Roman öğrenciler uzaktan eğitimden mahrum”
Acil Müdahale Merkezi Ekim'de tamam
Çamlıca Köyü’ne kentsel sit kararı
AB projesiyle el sanatları turizme kazandırılacak