“Af girişimi ürkütücü”
Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, TBMM’de görüşmeleri devam eden ceza infaz indirimi düzenlemesinde, çocuk istismarı, tecavüz, kadına karşı şiddet ve uyuşturucu suçlarının kapsam dahiline alınması çalışmalarının ürkütücü bir durum olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 26 Mart 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

Çavuş, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla, Ceza İnfaz Kurumlarındaki tutuklu ve hükümlüler için yasal düzenleme için hazırlıklar yapıldığını basından öğrendiklerini ifade etti.

Uzun süredir dillendirilen ancak bu güne kadar gerçekleştirilemeyen bazı suçlara ilişkin af düzenlemesinin koronavirüs gerekçesi ile yapılmaya çalışıldığını öne süren Çavuş,“Bu kapsama çocuk cinsel istismarcıları, tecavüzcü ve kadınlara karşı şiddet suçunu işleyen kişileri de kapsaması hepimizi ürkütmektedir. Bazı suçlardan hükümlü olanların denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme ile tekrar toplum yaşamına dahil olması çok büyük sosyal tehlikeye neden olabileceği gibi suç mağdurlarının güvenlikleri kadar potansiyel mağdurlar yaratma olasılığı çok güçlüdür” şeklinde konuştu.

Çavuş, koronavirüs bahanesiyle çocuk istismarı, kadına şiddet ve uyuşturucu suçlarına af getirilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Çocuk ve kadınlar lehine hareket edilmelidir”

Düzenlemeye eleştiriler getiren Çavuş, şöyle devam etti: “Ayrıca, erken yaşta evlilik yapmış, bu nedenle eşlerinin cezaevinde olduğunu belirten kişilerin af ya da salıverilme kapsamına alınması çocuk yaşta kız çocukların evliliklerin meşru kılınmasına sebebiyet verecektir. Devlet terör suçlularını kapsam dışında bırakmaktadır. Yasal düzenlemeler yapılırken Anayasanın 10. Maddesindeki ‘Çocuk ve Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılabileceğine’ dair hüküm uyarınca yapılacak yasal düzenlemede devlet lehine olduğu gibi çocuk ve kadınlar lehine hareket edilmelidir.

Bizler, çocuklara, kadınlara karşı cinsel istismar ve şiddet suçlarını işleyenlerin, uyuşturucu satıcılarının yasal düzenleme kapsamına alınmamasını isterken Ceza ve Tutukevlerinde bulunan suça sürüklenen çocuklar ile anneleriyle buralarda kalan çocukların yaşam hakkı için anneleri için adli kontrol şartıylakoronadan korunmaları ve yeni suçlar işlemelerini önleyecek tedbirler alınmasını da talep ediyoruz.” HABER Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Cumhurbaşkanı’nın eşi Erdoğan’dan Edirne ziyareti
Okulların ihtiyaçları belediyeden
Koca yürekli polis
19 Eylül Gaziler Günü kutlandı
Osmanlı'da ‘insana değerin’ anlatıldığı müzeye ilgi
‘Edirne turizmin parlayan yıldızı’
İba‘Kadın Girişimcileri projesi Edirne Belediyesi’nin projesine mi dönüşecek’
Mezbeleliğe ETSO'dan destek sözü
“Roman öğrenciler uzaktan eğitimden mahrum”
Acil Müdahale Merkezi Ekim'de tamam
Çamlıca Köyü’ne kentsel sit kararı
AB projesiyle el sanatları turizme kazandırılacak