Veli-Der’den MEB’e tepki
Edirne Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, öğrencilerin eğitimlerinden mahrum kalmamaları için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan uzaktan eğitimlerde eski Başbakan Adnan Menderes’in idam sahnesinin izletilmesine tepki gösterdi.
Yayın Tarihi: 26 Mart 2020, Perşembe 07:00
Haberleri

Koronavirüs salgını nedeniyle okullara ara verilmesinin ardından öğrencilerin eğitimlerinden mahrum kalmamaları için MEB tarafından uygulamaya konulan uzaktan eğitim sistemi birçok eğitimci tarafından eleştirildi. Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu adına açıklama yapan Veli-Der Başkanı Mustafa Aytekin, eğitimlerinonline olarak ve TRT EBA TV üzerinden uzaktan verilmesi sırasında eski Başbakan Adnan Menderes’in idam sahnesinin ayrıntılı bir şekilde öğrencilere gösterilmesi gibi ürkütücü yayınların yapıldığını söyledi.

“Kaygı verici görüntüler”

Aytekin, okulların kapalı olduğu süre zarfında uzaktan eğitim kararını desteklediklerini dile getirerek,  “Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak, içinde bulunduğumuz ''pandemi'' koşullarında öğrencilerimizin sağlığı önceliğimizdir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın, öğrencilerimizin okullarından uzak kalacakları süre zarfında uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulmaktayız. Bununla birlikte uygulanmakta olan uzaktan eğitimde, ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimi, bilimsel ve psikolojik gelişimleri açısından son derece kaygı verici ve ürkütücü yayınlara tanık olduk” dedi.

“MEB ihmal olan görevlilere inceleme başlatsın”

Bilimsellikten uzak bir şekilde hazırlanan eğitim içeriklerinin öğrencilere izletilmesini onaylamadıklarını vurgulayan Aytekin, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 42. maddesi ''Eğitim ve öğretim, Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda,çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.'' hükmüne ve anayasal zorunluluk gereği tüm dinlere,inanışlara eşit mesafede olunması gerekliliğine rağmen,çocuklara ilahiler dinletildi. Pedagojik olarak,asla müfredatta yer almaması gereken,idam ve şiddet içeren savaş sahneleri çizimsel olarak da olsa ayrıntılarıyla izlettirildi. Bugünlerde yaşadıkları olağanüstü koşulları kötü bir anı olarak hatırlayacak olan çocukları rehabilite etmemiz gerekirken, bu görüntülere maruz bırakmak akıl ve ruh sağlıkları için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle,çağın gereklerine uymayan,bilimsel ve nesnel ölçülerle hazırlanmamış eğitim programlarının ve içeriklerinin çocuklara uygulanmasını istemiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'da bu görüntülerden rahatsız olduğunu belirtmiştir.MEB'in eksikliği ve ihmali olan görevliler ile ilgili acilen inceleme başlatması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Bilimsel kurul tarafından incelenmeli”

Ders içeriklerinin bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından incelenmesi gerektiğini de ekleyen Aytekin, şöyle dedi: “Bakanlık,uzaktan eğitimde kullanılacak ders içerikleri, görselleri ve diğer materyali yayımlamadan önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan, pedagojik açıdan uygun olmayan içerikler mutlaka ayıklanmalıdır. MEB bu konuyla ile ilgili yeni bir çalışma yapmalı ve akademisyenleri,pedagogları,eğitim sendikalarını ve veli derneklerini bu çalışmaya dahil etmelidir. Bilimsel, laik eğitimi savunan bizler, tüm yayınları ve çalışmaları yakından takip ederek gerekli uyarıları yapacağımızı ve atılması gereken adımları atacağımızı; çocuklarımızın bu olumsuzluklardan daha fazla etkilenmemesi ile ilgili sorumlulukları yerine getirmede de kararlı olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Unutmayınız ki, çocukların eğitimi ülkenin önce geleceğini ve sonra kaderini belirler” HABER Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Cumhurbaşkanı’nın eşi Erdoğan’dan Edirne ziyareti
Okulların ihtiyaçları belediyeden
Koca yürekli polis
19 Eylül Gaziler Günü kutlandı
Osmanlı'da ‘insana değerin’ anlatıldığı müzeye ilgi
‘Edirne turizmin parlayan yıldızı’
İba‘Kadın Girişimcileri projesi Edirne Belediyesi’nin projesine mi dönüşecek’
Mezbeleliğe ETSO'dan destek sözü
“Roman öğrenciler uzaktan eğitimden mahrum”
Acil Müdahale Merkezi Ekim'de tamam
Çamlıca Köyü’ne kentsel sit kararı
AB projesiyle el sanatları turizme kazandırılacak