‘Maaşımı istedim, işimden oldum’ iddiası
11 aydır ETUS’ta şoför olarak çalışan Tezcan Engin(45) emeğinin karşılığını istedi diye işten atıldığını iddia etti. Engin, “Yönetime paramı almak için gittim. ‘Mahkemede alırsın’ dediler, işime son verdiler” dedi.
Yayın Tarihi: 14 Şubat 2020, Cuma 07:00
Haberleri

Evli 3 çocuk babası ETUS şoförü Tezcan Engin, dün gazetecilere, alacaklarını istedi diye işinden atıldığını iddia etti. ETUS’tan 4 bin TL kadar alacağı olduğunu kaydeden Engin, “İşten çıkarılan iki arkadaşım daha var. Çoğu çalışan arkadaşlarımızda paralarını alamıyorlar. Mecburiyetten duruyorlar, iş bulamıyorlar. Bir nevi ETUS'a mecbur kalıyorlar, direniyorlar. 4 bin TL kadar alacağım var. Yönetime paramı almak için gittim. ‘Mahkemede alırsın’ dediler,  işime son verdiler” dedi.

“Sigortamız düzenli yatmıyordu”

Yaşadığı zorlukları anlatan Engin, “Üç çocuk babasıyım, eşim çalışmıyor. ETUS'ta bir sene kadar önce işe başladım. Elektrik teknisyeniyim. Boğaziçi Elektrikte 10 yıl kadar çalıştım. Ailevi nedenlerden dolayı Edirne'ye gelmek zorunda kaldım.” diyerek şunları kaydetti:

“İş bulamadım ve ETUS'a şoför olarak girdim ve 11 ay kadar çalıştım. İşe girdiğimde ödemeler düzensiz olarak yapılıyordu. Haftada 500 Lira veriyorlardı, sonra 250'ye çevirdiler. Daha sonra günlüğe çevirdiler. Asgari ücrete zam gelmeden önce 80 Lira alıyorduk ve bu 80 Lira'nın içinde 10 Lira yemek parası görünüyordu. Günlük paralarımızı düzenli olarak alamıyorduk. Örneğin Cuma günü çalıştığımızda paramızı Pazartesi alıyorduk. Yılbaşında çalıştığımız günü alamadık, ertesi gün çalıştık. Sigortamız düzenli yatmıyordu. E devletten inceledim sigortada eksikler var. Bir ay 14 gün yatırılmış, bir ay 13 gün yatırılmış ki benim tam da primimin dolma aşamasında olduğundan benim için çok önemli. İşsizim elimizde bir miktar para var. Annemden, babamdan geçinmeye çalışıyorum. İş arıyorum. Hukuksal süreci bugünden itibaren başlatıyorum. Böyle olması hoş değildi ama mecbur bıraktılar” HABER Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrü dedeyi polisler evine bıraktı
Selimiye'de 'canlı kandil' yayını
EDİRNE, BAHARA HAZIRLANIYOR
TÜ KİMYA BÖLÜMÜ’NDEN DEZENFEKTAN ÜRETİMİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ’NİN YENİ DEKANI TOPALOĞLU
Otobüs duraklarında maske dağıtıldı
"AKP KRİZİN DERİNLİĞİNİ ANLAYAMAMIŞ"
PROF. MELİHAT TÜZÜN’DEN SANAL SERGİ: “NEFES AL”
Acılı anneye ikinci kez dava!
Lalapaşa’da sokak canları ihmal edilmiyor
Maske fiyaskosu